Třicítka zvídavých studentů včera dopoledne zcela zaplnila Sál Dr. Spalové rakovnického Muzea T. G. Masaryka. Jenže on je student a student… Tihle studenti se na nové vědomosti viditelně těšili a vesměs jim bylo více než …sát let. To proto, že v Rakovníku bylo právě slavnostně zahájeno studium na Akademii třetího věku.

A zájem o tento typ studia byl ze strany Rakovničanů obrovský! To ostatně potvrdila za pořádající Vzdělávací institut Středočeského kraje Petra Prošková: „Třicet studentů byl největší počet lidí, jaký jsme mohli vzít. Ale k tomu máme ještě šestatřicet náhradníků. Bohužel jsme ostatní museli odmítnout, ale evidujeme je v pořadí, jak se přihlašovali, kdyby se otevřelo další kolo.“

Posluchači prvního semestru oboru Historie a kultura byli seznámeni se studijním plánem, dostali studijní a organizační informace včetně harmonogramu a z rukou hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha studijní průkazy. Garant studijního programu Akademie třetího věku v Rakovníku Jaroslav Borský upozornil: „Cílem Akademie třetího věku je poskytnout seniorům v důchodovém věku možnost seznamovat se systematicky a na akademické úrovni s nejnovějšími poznatky v oblasti vědy, historie, politiky a kultury.“

Poté stejně jako hejtman Rath popřál všem přítomným hodně úspěchů při studiu a ředitel muzea František Povolný nakonec odlehčil trefnou poznámkou: „Sedíte tady v přízemí, takže nemusíte mít obavy z toho, že propadnete…“

Před studenty nakonec předstoupil i první přednášející, profesor mladoboleslavského gymnázia Radek Kotlaba. Na otázku, jací vlastně jsou z jeho pohledu studenti – senioři, odpověděl: „Jsou lepší nežli studenti mládežníci. Jsou klidnější a vděční za vše nové, co se dozví. Nestává se, že by někdo z nich usnul, což by se vzhledem k jejich věku dalo pochopit. Zvládají ten pětihodinový maraton přednášek bez problémů.“ První přednášku vedl na téma: Dějiny nejstaršího období pravěku. „Chtěl bych tak trochu rehabilitovat pravěk, který stále zůstává ve stínu velmi populárního starověku,“ vysvětlil Radek Kotlaba.