Za nastalou situaci může letošní sucho. Seno se zkrátka letos stalo nedostatkovým zbožím. Jinak tomu není ani na Rakovnicku. „Seno běžně prodávám, ale letos ne. Mám hoo polovinu méně než v jiných letech,“ potvrdil Vladimír Fišer z Rousínova. Extrémní sucho podle něj způsobilo, že letos byla jen první senoseč. „Pak byly louky spálené,“ popsal Fišer.

Také Michal Beneš ze Sence má letos sena o polovinu méně než jindy a nechává si ho pouze pro svá zvířata. „Nesekal jsem ani celou výměru, otavy měly tak pět centimetrů, bylo to spálené jak strniště,“řekl.

Na polovině je pak i Michal Ratzko z Hořesedel. „Loni jsem měl 800 balíků sena. Letos je to jen 400,“ poznamenal.

Obvyklý prodejci sena tak letos na trhu vesměs chybí. Chovatelé dobytka ho tedy shánějí, kde se dá. „Sehnat seno v letošním roce není vůbec snadné. Obyčejně se ročně realizovaly dvě až tři seče a pokud byl letos někdo schopen udělat seno i z druhé seče, řadí se k těm šťastnějším,“ vysvětlila majitelka Jezdeckého klubu Spongilit Jarmila Štolcová. Seno sehnala, ale za kvalitu si připlatila. „Seno jsme koupili od našeho dodavatele z nedaleké farmy. Tuna nás vyšla na 3 tisíce korun. Na celou zimní sezónu jsme zásobeni, i když jsme museli již v létě senem hodně dokrmovat,“ dodala.

Seno stále shání i majitelka koně Petra Sommerová. „Seno jsme měla slíbené, ale než jsem si pro něj dojela, bylo prodané. Nyní mi ho nabízejí třikrát tak dráž,“ řekla. Obvolala prý několik prodejců sena, ale neúspěšně. „Našla jsem na Kladně, balík stojí 2000,“ povzdychla si Petra Sommerová.

Právě kvůli vysoké poptávce a nedostatku sena, jeho cena překonala dosavadní hranice. Ještě před loni se dal balík sena o průměru 130 centimetrů koupit za pár stovek, nyní se prodává i za 2000 korun. „Seno kupuji pro koně už několik let. Dříve jsem za balík platila 400 korun, letos se prodává minimálně za 500, ale i za 15000 korun,“ shrnula majitelka Ranche u Bentleyho Simona Salamánková.

Stejná situace panuje i v okolních okresech i krajích. Ten, kdo má sena dostatek, nemá žádný problém ho prodat. Chovatelé vypravují kamiony i několik stovek kilometrů, aby seno sehnali. Ti, co ho nesehnali, přemýšlejí i nad tou nejhorší variantou. Tím je snížit chovy, aby vůbec měli, čím zvířata v zimě nakrmí.

Na trhu se dá sehnat i garanulované seno, nebo existují další přírodní náhražky. „Seno nahrazuji senáží a doplňuji to senem,“ uvedl Michal Beneš.