I tak ale nebude sestavení volení komise vůbec jednoduché, což potvrdil například starosta Mutějovic Martin Pinka. „Sehnat dostatek lidí je problém i u nás, a trvá to už zhruba deset let. Zaplaťpánbůh, že máme v komisi partu lidí, která se osvědčila a je prakticky neměnná. Ale už po posledních prezidentských volbách mi říkali, že někteří pokračovat nebudou a bude velmi obtížné je opět přemluvit,“ popsal situaci v Mutějovicích starosta obce.

V Rakovníku dokonce při prezidentských volbách snižovali počty členů v komisích. „Kvůli tomu, že jsme měli málo zájemců do volební komise, museli jsme jejich počet snížit z šesti na pět,“ řekl tiskový mluvčí rakovnické radnice Jiří Cafourek.

Za první kolo voleb dostali řadoví členové volebních komisí za první kolo mzdu ve výši 1300 korun a za druhé kolo pak příplatek 200 korun, když přidáno dostali pouze komisaři.

Rakovničtí zastupitelé, stejně jako ostatní zastupitelé v České republice, obdrželi na konci ledna dopis se žádostí na doplacení mezd pro členy komise. Táborský komisař Patrik Koranda v něm žádal o vyplacení mimořádné mzdy, a to ve výši 500 korun za první kolo prezidentské volby a za druhé kolo pak 1 600 korun.

V šestnáctitisícovém okresním městě je sedmnáct volebních okrsků a městský úřad aktivně hledá nové členy. Ty motivuje plánovaným zvýšením odměn. „Požadavky nejsou žádné, pouze spolehlivost. Motivací může být zajímavá finanční odměna, která má být vyšší než doposud,“ uvedl Jiří Cafourek. Zájemci se mohou přihlásit buď osobně u Martiny Šváchové (správní odbor a OŽÚ, oddělení evidence obyvatel, Na Sekyře 166) nebo telefonicky na telefonním čísle 313 259 275.

To v Jesenici, třetím největším městě v okrese, problémy s nedostatkem členů zatím neměli. „Jediným problémem je, když se někdo nahlásí a pak nepřijde. Jinak jsme ale měli členů vždy dostatek. Máme jen dva okrsky, takže deset lidí, což je minimum, se dá bez potíží sehnat. Většinou si je strany nominují sami. Nebo se jedná o úředníky města, ale to jen v případě, že jich je nedostatek, což u nás v zásadě nebývá,“ přibližuje starosta Jesenice Jan Polák.

Ministerstvo vnitra po dohodě s ministerstvy financí a práce a sociálních věcí připravuje změnu vyhlášky, která reaguje na současnou situaci a počítá s plošným navýšením odměn pro členy okrskových volebních komisí. Odměny by se měly členům okrskových volebních komisí ze stávajících 1300 Kč navýšit na 1 800 Kč, předseda by měl mít 2 200 korun.

Zapisovatelům a místopředsedům komise bude náležet 2100 korun.

Někteří starostové oslovení Rakovnickým deníkem se však obávají, že zvýšení odměn členům komise povede k častějším a větším kontrolám, které mohou nové zájemce do komise odradit.

Volby do zastupitelstev obcí se budou konat v pátek 5. října a v sobotu 6. října tohoto roku.