Plameny na moři. Tak zní knižní prvotina teprve šestnáctiletého studenta rakovnického gymnázia Ondry Berti. Mladý talent ze Senomat, který hovoří čtyřmi jazyky, usiluje o její vydání právě v těchto dnech na nakladatelství pointa.cz, přičemž potřebuje vybrat cílovou částku 214 tisíc korun.

close Obal knihy Plameny na moři. info Zdroj: Ondřej Berti zoom_in Obal knihy Plameny na moři. Psaní textů se Ondra věnuje již od útlého dětství, nejraději má fantasy a sci-fi, napsal ale také několik povídek. „Několik rukopisů jsem napsal již dříve, ale toto je první, u kterého jsem si řekl, že je dost dobrý na to, aby neskončil v šuplíku jako ostatní. Jedná se o dystopické sci-fi pro mladé čtenáře,“ přiblížil knihu mladý spisovatel.

Děj se odehrává na ostrově, který ovládnou ženy. „Ty se rozhodly odčlenit od mužů, které nechávají zavřené v továrnách uvnitř ostrova, kde jim vyrábí věci, které potřebují. Ženy na povrchu žijí šťastně a o mužích vůbec nemluví, jako by neexistovali. Hlavními postavami jsou máma a syn, kteří nesouhlasí s tímto režimem. Syn jí byl odebrán, když byl ještě dítě a snaží se dostat pryč z továrny. Poté se sejdou, společně spolu bojují a na konci je velká válka. Myslím, že je to dobré,“ popsal stručně děj šestnáctiletý začínající spisovatel.

Myšlenka sepsat tento příběh ho napadla v prosinci roku 2022 při konverzaci s otcem. „Nedalo mi to spát a od ledna do konce června jsem v podstatě denně po večerech a o víkendech stále psal. Když jsem to měl hotové, dal jsem rukopis přečíst mamce, které se to líbilo a ztotožnila se s matkou v příběhu. Líbilo se to i spolužačce, která se pro změnu vcítila do přítelkyně mladého kluka. Následně jsem se to snažil vydat všude, kde se dalo, psal jsem do Albatrosu a dalších vydavatelství, ale odpovědi zněly: jsem příliš mladý a nezralý. Nakonec mi byla nabídnuta platforma pionta.cz, kde mají mladí a začínající autoři šanci vydat knížku. Je to ovšem komplikovanější,“ konstatoval Ondra.

close Ondrej Berti. info Zdroj: archiv Ondřeje Berti zoom_in Ondrej Berti.

Ten musel nejprve založit projekt, najít knižního kolegu, který mu dělá redaktora, korektora, grafika a sazeče v jednom. Poté, co byla podoba knihy hotová, musel Ondra sepsal předprodejové texty, v nichž představil sebe i knihu samotnou a následně musel vymyslet i odměny v případě zakoupení knihy. „Myslím, že je mám zajímavé. Knihu si mohou lidé zakoupit v normální i elektronické podobě, pro prvních dvacet kupujících je 10 procent sleva, je možné zakoupit i knihu s podpisem či věnováním, nebo i knihu se staršími rukopisy či povídkami, které jsem sepsal a nebo je možné i sepsat povídku na míru,“ popsal Ondra.

Předprodej knihy začal 19. února na webu pointa.cz. Cílová částka činí 214 tisíc korun a předprodej končí za necelý měsíc. Pokud se nepodaří nasbírat tuto částku, přispěvatelům se částka vrací.

Kniha samotná má 450 stran a stojí 500 Kč, v případě, že bude úspěšná, se vydá 250 knih, dalších 750 poputuje do různých knihkupectví.

Psaní miluje od malička

Rodák ze Senomat psaní textů miluje, píše již od pěti let, sotva uměl první písmenka. „Prvotiny byly takové dětinské. Poslední rukopisy byly už podle mě lepší. První se jmenuje Noc fialových stínů, což je novodobé fantasy o městečku, ve kterém se setkají protichůdné síly. Následoval Erret a Fos, příběh o sourozencích a princích, kteří jsou prokletí, jeden musí konat dobro, druhý zlo a končí to bitvou. Ještě plánuji další knížku, což bude sci-fi horor a bude to docela strašidelné. Černé monstrum, které na sebe vezme podobu ptáka, vyleze ze země na povrch v podobě koule – vejce. Následně se vylíhne, pozabíjí nějaké lidi a zase usne, přičemž nikdo neví, kdy se opět vzbudí. Proti němu se snaží bojovat jedna inspektorka,“ popsal ve stručnosti další plánovanou knihu senomatský mladík.

Ten sepsal i několik povídek, například Pozpátku, která byla úspěšná i v literární soutěži nebo Vánoce ve snílkově, se kterou ovládl literární soutěž spolku Proč bychom se netěšili v konkurenci více než deseti prací. Ondra boduje i v různých školních soutěžích. Od osmé třídy se zúčastňuje olympiády v Českém jazyce, vloni skončil třetí v okresním kole i v konkurenci starších studentů. V listopadu loňského roku byl nejlepší v soutěži Best in English na rakovnickém gymnáziu.

Talent na jazyky i hudbu

Psaní ovšem není jeho jedinou vášní, již od pěti let navštěvuje rakovnickou Základní uměleckou školu. Nejprve začal se zobcovou flétnou, které se věnuje dodnes, ovšem nyní již pouze jednou týdně v souboru, nikoliv sólově. „Hraní na flétnu mě vždy bavilo, nějaké soutěže jsem i vyhrál, byli jsme druzí v celostátním kole se souborem. Ve třetí třídě jsem přidal klarinet, se kterým jsem zápasil sedm let, ale pak jsem s ním sekl. V páté třídě, když už jsem měl dostatek rozumu, abych udělal vlastní rozhodnutí, jsem se přihlásil na zpěv, který mě opravdu baví a dělám jej doteď a vloni jsem se ještě přihlásil k učitelce Zuzaně Dubnové na klavír, abych se doprovázel při zpěvu,“ prozradil Ondra, který také pět let působil ve školní formaci The Smallpeople.

Talentovaný mladík hovoří plynule čtyřmi jazyky, vedle rodné češtiny umí i italsky, neboť jak napovídá jeho příjmení, jeho otec je Ital. V době, kdy u nich v domácnosti žila Američanka se naučil anglicky a v primě se začal učit také španělštinu. „Ta je podobná italštině, takže si věřím i v ní,“ podotkl Ondra.

Ten už myslí i na budoucnost a chce si přidat po studiu na rakovnickém gymnáziu přihlášku na žurnalistiku na Univerzitě Karlově. „Kromě filozofické fakulty ještě přemýšlím o pedagogické fakultě a možná i právech. Já totiž miluji jazyky, literaturu, dějepis, ale to je ještě daleko,“ uzavírá s úsměvem.

Ondřej Bert

Ondra se narodil před 16 lety v kladenské nemocnici, ale žije až doposud v Senomatech u Rakovníka. Studuje druhý ročník na Gymnáziu Zikmunda Wintra v Rakovníku. Rád píše, ale také zpívá a hraje na hudební nástroje. Má rád individuální sporty jako plavání, běhání či bruslení. Dále cvičí a boxuje. Jeho zálibou je rovněž pečení a cestování po Evropě, navštívil i Spojené státy.