Na první pohled to vypadá jako hra trochu odrostlejších kluků. Vše ale ztěžuje kompletní třívrstvý zásahový oblek, boty, opasek a maska dýchacího přístroje na obličeji. Závodníci nesprintují, postupují, co nejrychleji to jde a s rozvahou, tak jako u skutečného ohně.

Přesně to bylo nutné při soutěži TFA – Nejtvrdší hasič přežívá, kterou už počtvrté připravili členové Sboru dobrovolných hasičů v Kněževsi. Tvrdé muže čekala stopadesátimetrová trať s devíti na první pohled jednoduchými, ale záludnými překážkami. Závodníci si na nich často sáhli až na dno svých sil. Jen na tom ale nezáleželo, důležité bylo přemýšlet.

Hasiče na trati doprovází nejen rozhodčí se stopkami, ale také kolegové a kamarádi. Povzbuzují ho i přispívají radou, například jak nejlépe otočit vlastním tělem sto dvacetikilovou pneumatiku ze zadního kola traktoru. Po ní následuje dvoumetrová bariéra. Už se zdá, že jeden ze závodníků ji nepřekoná a vzdá tak celý závod. Dopadá zpátky na zem. Ale kolegové pomáhají. Mohutně ho hecují i upřímně radí. Hasič s velkou námahou a posledními silami bariéru překoná, dobíhá do cíle, kde končí v kleku na připravené žíněnce.

Čas, za který musí hasiči trať překonat, není stanovený. Dobu omezuje jen výdrž dýchacího přístroje, přesto to v průměru trvá něco přes tři minuty. Nejlepší čas byl dvě minuty třicet.

Soutěž TFA je zařazena do Dräger ligy (dříve Středočeská liga.) V Kněževsi se soutěžilo ve třech kategoriích: muži s aktivním dýchacím přístrojem, s dýchacím přístrojem jako zátěží a ženy rovněž s dýchacím přístrojem jako zátěží. Účastnilo se třicet závodníků, z toho 4 ženy. Přijeli z Liberce, Benešova, Klášterce, Mrače, Mukařova, Prahy.

Pokaždé jsou pro ně připraveny trochu jiné disciplíny, aby nevěděli, co je čeká. Seznámí se s nimi až na místě. „Záleží na pořadateli, jaké disciplíny připraví. Většinou jsou všude stejné, ale my nechceme, aby se opakovaly, proto zařazujeme nové, fyzicky náročné," vysvětloval Josef Žemlička, zástupce velitele SDH Kněževes.
Letos museli hasiči nově například vytáhnout přes kladku dvě hadice béčka, nebo místo balení hadic tahání pneumatiky, což představuje zátěž hlavně na nohy. Zrušili živého figuranta. Disciplíny určitě mohou pomoci hasičům při zásahu, protože nikdy dopředu neví, s čím se u ohně mohou setkat.

Závod TFA začal v Kněževsi před pěti lety. Nejprve místní hasiči jezdili na závody jinde. „Pak nás napadlo udělat to doma, aby se s tím sbory na Rakovnicku seznámily a domácí hasiče to přilákalo. Zatím se z ostatních sborů bohužel nikdo neúčastní," řekl Josef Žemlička. Sám ještě vloni ve Středočeské lize skončil čtvrtý.

„Letos jsem to vzdal. Nejsem nejmladší a také mám dvě malé děti. Závod je velké přepětí srdce, hlavy a může se stát cokoliv," uvažoval Josef Žemlička. Kněževeští hasiči se účastní soutěží po celém Středočeském kraji i mimo něj, například v Tachově.

Výsledky závodu:

Ženy:
1. Radka Štochlová Broumy
2. Karolína Svobodová Mrač
3. Karolína Kratochvílová Mukařov

Muži bez dých. přístroje:
1. Tomáš Hrstka Všestary
2. Jiří Dušek Liberec
3. Zdeněk Štětka Kněževes

Muži s dých. přístrojem:
1. Tomáš Hrstka Všestary
2. Martin Jelínek Řeporyje
3. Martin Štochl Broumy
5. Zdeněk Štětka Kněževes
9. David Čechák Kněževes