Bezpečnost lidí a majetku byl totiž ten hlavní důvod, proč se novoroční rakovnický ohňostroj přesouvá od Vysoké brány na autobusové nádraží.
„Loni k Vysoké bráně přišly na ohňostroj tři tisíce lidí, a to ukázalo některé problémy, především z pohledu bezpečnosti celé akce. Všude okolo ulice a uličky, řada domů, hodně lidí na malém prostoru a kolem nich projíždějící auta. To samozřejmě vedlo k našemu zamyšlení a hledání nového, bezpečnějšího místa. Tím se nám zdá autobusové nádraží,“ řekl na vysvětlenou Rakovnickému deníku ředitel Kulturního centra v Rakovníku Jiří Karel. Kulturní centrum je pořadatelem novoročního ohňostroje.
A tak padlo rozhodnutí využít otevřeného prostoru autobusového nádraží, které je vlastně téměř v centru Rakovníka.
Prvního ledna tedy zve pořadatel všechny Rakovničany i občany z jiných míst na autobusové nádraží. Vše začne v 19 hodin, kdy v krátkém představení vystoupí historičtí šermíři. Proč zrovna šermíři?
„Rok, který budeme vítat, tedy rok 2008, je pro Rakovník mimořádně významný z historického hlediska. Před 420 lety totiž císař Rudolf II, povýšil. Rakovník na královské město. Novoroční ohňostroj je tak současně i zahájením akcí k tomuto výročí,“ vysvětlil Jiří Karel.
Až utichne ryk zbraní, na pódiu u sportovní haly vystoupí místostarosta Rakovníka Jan Švácha a jménem rakovnické radnice pronese krátkou řeč, ve které se samozřejmě tomuto výročí nevyhne.
Vlastnímu ohňostroji ještě bude předcházet show plivačů ohně.
Okolo půl osmé pak Petr Svoboda zapálí první z raket, které na ztemnělé nebe vynesou zářivé barevné gejzíry, hvězdy a další efekty.
„S panem Svobodou, majitelem prodejen a hotelu v Nádražní ulici, už spolupracujeme tři roky, kdy nám naprosto zdarma dělá Mikulášský ohňostroj na Husově náměstí. Máme s ním dobré zkušenosti a věříme, že i ohňostroj na Nový rok, který bude ještě doplněný o hudbu, bude opět krásný,“ řekl Jiří Karel, a doplnil: „Novoroční ohňostroj bude stát padesát tisíc korun, což oproti částkám v některých jiných městech není mnoho.“
Čas mezi půl osmou a osmou hodinou také nebyl vybrán náhodně. Je to doba, kdy jak vlakové, tak autobusové spoje mají útlum, a tedy lidé mohou v klidu sledovat dění nad hlavou. To umocní i fakt, že veřejné osvětlení bude na tu dobu zhasnuté.