VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šípek svědčil u soudu

RAKOVNÍK -Včera ráno byl opět před Okresním soudem v Rakovníku řešen spor mezi kladenskou společností Ekvita Euro a obcí Karlova Ves. Předmětem žaloby je takzvané povolení prodeje zástavy, která vázne na obecním majetku.

31.5.2007
SDÍLEJ:

Karlova VesFoto: Deník/Jana Elznicová

ProtokolVíce světla přineslo do sporu čtení z protokolu o výslechu bývalého starosty Luboše Šípka policií. Výslech byl uskutečněn 14. května tohoto roku. „Mně se jej podařilo získat teprve včera odpoledne,“ konstatovala před počátkem čtení předsedkyně senátu JUDr. Jaroslava Lajpertová.
Luboš Šípek zde například popisoval vyšetřovateli krok za krokem finanční problémy, do kterých se obec v minulých letech dostala, a tedy i motivy, které jej vedly k tomu, aby obec tragickým způsobem zadlužil.

„Dostali jsme se až do situace, kdy scházely finance na základní chod obce. Byl rozestavěný obchod. O dotaci na něj jsem nepožádal. Svolal jsem tedy zasedání zastupitelstva a všechny informoval o nastalé situaci. Chyběl tam tehdy jen Jiří Jirásek, který byl právě na dovolené. Tehdy mi bylo řečeno, že když už jsem tu situaci sám zavinil, tak ať ji dám také sám do pořádku,“ vypověděl mimo jiné Luboš Šípek s tím, že zápis z tohoto zasedání psal sám vlastní rukou.

To, že kontaktoval Ekvitu Euro považoval za nejjednoduší řešení nastalé zoufalé situace. „Usnesení zastupitelstva jsem přepsal v počítači a připsal větu, že zastupitelstvo schvaluje možnost získání peněz i z nebankovních zdrojů s možností zástavy obecního majetku. Pak jsem to dal podepsat Zdeňkovi, Vláďovi i Ivanovi. Řekl jsem jim, že je to zápis ze zastupitelstva a oni, aniž by jej četli, tak podepsali. Pak jsem jel ihned do Ekvity a začal jednat o půjčce,“ hovořil do protokolu Luboš Šípek.

Potvrdil tak předešlé výpovědi Ivana Kohouta i Zdeňka Kučery, kteří potvrdili, že podpisy na usnesení, na jehož základě byla půjčka realizována, jsou jejich, ale důrazně vyloučili, že by se na předchozím jednání zastupitelstva na toto téma vůbec jednalo a že by kdy vědomě podepsali zápis podobného znění.

Účetní
Připomínáme, že v současné době dluží obec Karlova Ves jen firmě Ekvita Euro 1,7 milionu korun.
„Tyto peníze ale nikdy neprošly účetnictvím obce,“ shodly se včera před soudem bývalá účetní Karlovy Vsi Ingrid Šípková a její pozdější nástupkyně Alena Pálková, které byly předvolány k soudu jako svědkyně. „Zápisy ze zasedání zastupitelstva jsem nepsala. Za mého působení jako účetní obce pokladnou procházely pouze malé finanční částky jako jsou mzdy, poplatky a faktury jen minimálně,“ odpovídala na dotazy soudkyně i právních zástupců obou stran Ingrid Šípková.

Alena Pálková začala pro Karlovu Ves pracovat jako externí účetní v březnu roku 2006. „Vím pouze o jediné větší částce, která v tu dobu přišla na účet obce. Bylo to osm set tisíc od firmy Transfinance. Jednalo se o půjčku jen na několik málo dní. Sloužila jako doložení toho, že má obec finanční prostředky a mohla získat dotaci. Tyto peníze byly asi za týden vráceny převodem zpět firmě Transfinance,“ uvedla tato svědkyně a dodala, že se například o této účetní březnové operaci dozvěděla až z bankovního výpisu od Luboše Šípka v srpnu. „Většinu dokladů jsem účtovala se zpožděním. Stále jsem musela Luboše Šípka urgovat. Vymlouval se, že nemá čas,“ zdůraznila Alena Pálková.
Finanční komise

K podání svědectví se k soudu dostavil i člen zastupitelstva obce a bývalý předseda finančního výboru obce Josef Jirásek.
„Nikdy jsme nejednali o tom, že by obec zastavila svůj majetek. Dodnes dluží obec stavební firmě, které jsem zaměstnancem, okolo čtyř set tisíc za přestavbu hasičské zbrojnice na obchod. Do přestavby jsme se pustili, protože Šípek tvrdil, že na to zařídí dotaci. Dokonce mi ukazoval ofocený výpis z Komerční banky s částkou osm set tisíc korun se slovy: Tak tady jsou ty dotace,“ vzpomínal Jiří Jirásek.
O dluzích se obec dozvěděla před volbami koncem loňského roku. Kromě problémů s Ekvitou a exekučním obstavením obecních účtů kvůli dluhu firmě Froněk je tu problém i s firmou Šípek s. r. o. Tato firma bývalého starosty vyfakturovala obci zakázky za 5 miliónů korun, které ale fakticky tato firma zřejmě vůbec nikdy neprovedla. Pohledávky byly prodány firmě Transfinance a ta je nyní od obce vymáhá. Ani tyto faktury nejsou dle starostky Ivety Kohoutové evidovány v účetnictví obce, jejíž roční rozpočet činí 800 tisíc korun.

Minulý týden dostala obec dopis, ve kterém je na ni požadováno dalších 330 tisíc korun. „Jednatel Šípek měl obci poskytnout půjčku. Obec peníze nesplatila, a tak byla půjčka postoupena firmě Leasing Servis. Ta ale dluží firmě Bepek. Peníze máme poslat na účet soudního exekutora s tím, že je předá firmě Bepek. Volala jsem mu, že jsme v platební neschopnosti. Takže tu máme další nečekaný problém,“ povzdechla si závěrem Iveta Kohoutová. Soud byl odročen za účelem předložení posledních důkazů, a to hlavní účetní knihy z roku 2006, na 27. června od 8 hodin.

31.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 21 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník/skladnice. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme: spolehlivost, fyzickou zdatnost (manipulace s těžkými krabicemi)., Nabízíme: školení a papíry na VZV, příspěvek na obědy, 25 dní dovolené., Kontakt: e-mailem jitka.hubackova@mk-rako.cz. Pracoviště: Mk, s.r.o. - pracoviště, Luženská, č.p. 2674, 269 01 Rakovník 1. Informace: Jitka Hubáčková, +420 739 488 958.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 12 200 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov Přípravné a dokončovací stavební práce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Čistý trestní rejstřík., Kontakt: tel. 777038145 (čtvrtek 11:00-13:00 hod.). Pracoviště: Podsnižnyk s.r.o. - stavební podnik, Lubenská, č.p. 2013, 269 01 Rakovník 1. Informace: Šeiner, +420 777 038 145.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 20 500 Kč

Obsluha strojů a zařízení, montéři operátor ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20500 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 27. Poznámka: Místo výkonu práce: Rakovník, Možno pracovat i ve třísměnném provozu., Náplň práce: jednoduchá práce ve výrobě, obsluha poloautomatických strojů., Požadujeme: trestní bezúhonnost, fyzickou zdatnost., Zaměstnanecké výhody: občerstvení na pracovišti, závodní stravování, Nabízíme: HPP na půl roku, příplatky v nadstandartní výši, bonus za kvalitu ve třísměnném provozu, možnost přestupu do kmenového stavu firmy, závodní stravování, dotovaná doprava z Podbořan - Očihova - Strojetic - Hořoviček - Hořesedel., Kontakt: Kateřina Najmannová nebo osobně na pobočce INDEX NOSLUŠ, Kuštova 313, Rakovník. Pracoviště: Index nosluš s.r.o. - pracoviště rakovník, kuštova 2530, Kuštova, č.p. 2530, 269 01 Rakovník 1. Informace: Kateřina Najmannová, +420 778 523 739.

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 20 000 Kč

Zámečníci strojů Zámečník, svářeč. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Lubná u Rakovníka, Kovovýroba Jindřich Pergler je velice dobře zavedenou společností s historií od roku 1989., Hledáme zámečníka, který se nebojí improvizovat, se sklonem k samostatné práci. , Náplň práce je nestereotypní, nejedná se o sériovou výrobu, v náplni práce převažují zakázkové práce v sídle společnosti., Svým zaměstnancům nabízíme výborné pracovní zázemí, flexibilní pracovní dobu s prozaměstaneckým přístupem (jedná se jen a pouze o domluvu mezi zaměstancem a majitelem společnosti Jindřichem Perglerem). , Zaměstnanecké výhody: pracovní poměr na dobu neurčitou, neustálá sebevzdělání a rozvoje v rámci společnosti, pravidelný plat, letní a vánoční mzdové bonusy., Kontakt: Ing. Marcel Perger 777708070, e-mail: marcel.pergler@pinie.cz nebo osobně na provozovně.. Pracoviště: Jindřich pergler, 270 36 Lubná u Rakovníka. Informace: Marcel Pergler, +420 777 708 071.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 20. července 2018

Nepoučitelný pražský taxikář a suverénní sedmiletá heligonkářka: videa dne

Jako první se na start postavili dospělí s dětmi.
103

V pátek odstartovalo Rakovnické cyklování

Venkovnímu koupání přeje nejen počasí, ale i kvalita vody

Střední Čechy – Sezona je obzvlášť příznivá. Koupání je většinou stále možné bez jakýchkoli omezení. Kvalitu vody ve sledovaných lokalitách hodnotí středočeští hygienici většinou nejpříznivějším stupněm 1, případně 2 kvůli menší průhlednosti. Trojka označující zhoršenou jakost vody zůstává kvůli výskytu sinic pouze písníku v Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku. Zde se citlivějším jedincům doporučuje použít po koupání sprchy, které jsou v zázemí k dispozici.

Spalničky nedávají pokoj, onemocněl mladistvý

Střední Čechy – Onemocnění spalničkami ve středních Čechách stále nedalo pokoj. Po dvou nadějných týdnech, kdy pacienti nepřibývali, v pátek hygienici ohlásili další nový potvrzený výskyt onemocnění. Jde o mladistvého, který byl hospitalizován na infekčním oddělení.

AKTUALIZOVÁNO

Ředitel středočeské záchranky složil funkci. Aby byl klid

Střední Čechy – Odcházím, i když jsem nevinen – je ale třeba, aby středočeští záchranáři měli klid na svou práci. Tak lze shrnout postoj dlouholetého ředitele Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Martina Houdka, který v pátek rezignoval na svou funkci.

Záchranáři umějí poradit, jak se lze léčit doma

Střední Čechy – Zajistit okamžitou pomoc kvalifikovaných zdravotníků – ale také poradit, jak postupovat v případě, že zdravotní obtíže nejsou tak závažné, aby byl potřebný okamžitý výjezd sanitky. Obojí dokážou operátoři středočeských záchranářů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT