Během diskuse na Občanské kavárně, kde Rakovničané hovoří s přizvanými odborníky o problémech města, zazněl návrh k dočasnému umístění skateboardistů v Rakovníku. Ten mimochodem předložili samotní milovníci prken s kolečky. „Mohli bychom využít pozemek pod mostem u Bartoňáku. Ten pozemek je stejně nevyužitý, takhle by alespoň posloužil,“ navrhl jeden z přítomných „skejťáků“ a rovnou se dotázal přítomných nejvyšších zástupců města Rakovníka, tedy místostarosty Jana Šváchy (TOP 09) a starosty Zdeňka Nejdla (ODS).

„Nic slíbit nemohu, protože o všem rozhodují orgány města. Ale sám za sebe si myslím, že bychom vás podpořili,“ odpověděl Švácha.
Trochu opatrný s novým pláckem pro skateboardisty byl strážník rakovnické městské policie Jan Měkuta. Ten varuje zejména před umístěním trochu z ruky, kde by nenechavci mohli krást překážky. „Pokud jde o umístění, nejlepší by byla plocha v Rakovníku U Studánek. Zde jsou již obyvatelé obrněni trpělivostí kvůli hluku dětí z místních hřišť, která jsou zejména v létě plná,“ dodal s úsměvem ve tváři. Skateboardisté však reagují: „Chceme alespoň jezdit. Lepší něco, nežli vůbec nic.“

Během dlouhé diskuse dokonce zazněl názor, že by mohli „skejťáci“ využívat prostor na Tyršově koupališti, či se znovu hovořilo o pozemku na Šamotce, o kterém se zatím jedná s majitelem – firmou Lasselsberger. „Na Tyršáku? Rád bych připomněl, že odtud netolerantní občané vyhnali nás, motorkáře,“ připomněl člen motoclubu Astacus a Rakovničan Jaromír Tupý.

Desetiletý problém

Skateboardisté to nemají v Rakovníku vůbec jednoduché. Když už konečně začalo svítat na lepší časy a byl otevřen slavnostně skatepark
v ulici Na Střelnici, obyvatelé lokality si začali stěžovat na nadměrný hluk a se stížností také vyhráli soudní spor s městem. A právě město mělo kvůli sporu řadu problémů. Byla na něj uvalena dokonce i exekuce. Kvůli plombě na katastrálním úřadu nemohlo například město přes půl roku svobodně nakládat se svým nemovitým majetkem. Radnice od té doby hledá vhodnou lokalitu pro umístění skateparku, jelikož hřiště Na Střelnici označili samotní skateboardisté za neperspektivní.

„I kdyby se hřiště odhlučnilo, stejně bychom zde zelenou neměli. Proto jsme se nechali slyšet, že tato lokalita nemá perspektivu,“ vysvětlil mluvčí za skateboardisty David Pužman. To však většina
z Rakovničanů neví a vyčítá rakovnické radnici, proč nenechala vybudovat kolem hřiště protizvukovou bariéru.

Čtenáři Deníku chtěli skatepark
Počátkem června jsme na našem webu umístili anketu, ve které jsme se ptali, kam by mělo podle čtenářů město investovat 25 milionů korun za odprodej zbylého podílu v Tepelném zásobování Rakovník. Výsledek byl jednoznačný. Podle nich by peníze měly jít na vybudování skateparku. Pro tuto možnost hlasovalo 112 čtenářů. „Ve většině měst, která se velikostí a počtem obyvatel podobají Rakovníku, jsou skateparky. Tak nevím, proč by něco takového nemohlo být i tady,“ nechal se slyšet v diskuzi na webu Rakovnického deníku čtenář pod nickem Tomáš. Jenže ze zmíněných pětadvaceti milionů korun do skateparku nepůjde ani koruna. Mluvčí rakovnické radnice Jan Polák řekl, že se zatím hledá vhodná lokalita. „Místostarosta Jan Švácha spolu se zástupcem skateboardistů hledají vhodnou lokalitu, která by vyhovovala oběma stranám. Teprve poté se budou řešit další věci,“ prozradil Polák.