Při jejím slavnostním otevření v bývalém areálu Hamira se sešla dobrá stovka lidí, mezi nimi i několik významných hostů.
Potřebu skautské klubovny připomněl i předseda Okresní rady skautů Beroun Josef Pišvejc. Pochválil místní skauty za vzorné rozvíjení původní myšlenky zakladatele skautingu Antonína Benjamína Svojsíka. Pišvejc dále skautům popřál hodně zdaru do další činnosti.
Zdůraznil, že skauting dává dětem příležitost vrátit se k přírodě a vychovává je k čestnosti a upřímnosti.
Kdo do klubovny zavítal, mohl zalistovat kronikami, zavzpomínat nad fotografiemi a seznámit se se současnou činností novostrašeckých skautů.
Posledních několik let se skauti v Novém Strašecí scházeli různě v tělocvičně základní školy. Pokud počasí dovolilo, trávili hodně času venku. Letošní mírná zima jim k tomu nahrála. Ale pokud to některá činnost vyžadovala, zamířili do tělocvičny.
Skauti klubovnu tedy opravdu potřebovali. Její zařízení chválil i vůdce střediska Mušketýři Jiří Verner: „Je dobré mít zázemí. Některé činnosti venku neuděláte. Po dobu, co se scházíme v klubovně, se naše činnost výrazně zlepšila. Děti jsou více spokojené. Mohli jsme prodloužit i čas schůzek." Ale skauti nebyli úplní „bezdomovci", jak řekl Jiří Verner. Ještě před tím měli klubovnu v bývalém okresním domě. Bez klubovny jsou tak poslední dva roky.
Při budování nové klubovny skauti přiložili ruku k dílu. Pouze s odbornými pracemi jim pomáhal zedník. Pomáhali i mladší členové, ale samozřejmě každý podle svých schopností a věku.
Objekt bývalého Hamira vlastní město. Nyní ho má v nájmu Karel Šnobl. Jeden ze skautů, Honza Bechyně, ho oslovil a on vyšel skautům vstříc. „Kdykoliv jsme něco potřebovali, Karel Šnobl nám pomohl a měl velké pochopení pro naše potřeby. Za to mu děkujeme," uvedl Jiří Verner.