Prostory se tomu přímo nabízejí. To řekla i Kateřina Bílá, průvodkyně a dokumentátorka muzea: „Sklepní prostory muzea jsou opravdu krásné. Tím jak jsme je vyklidili, moc prokoukly. Expozici archeologie v budoucnu plánujeme."

Nápad vyklidit v muzeu sklep vzešel od členů Muzejního spolku Jesenice a pracovnic samotného muzea. Po domluvě s představiteli města, kterému budova patří, se už na začátku roku pustili do vyklízení a vyčištění. Sklep také prohlédli odborníci na statiku, elektřinu a vodu. Dříve sloužil jako sklad uhlí a odkladiště nepotřebných věcí. Proto nejprve techničtí zaměstnanci města odvezli nepotřebný materiál a oklepali omítku.

Pak podle Evy Konířové z muzejního spolku nastala fáze drhnoucí: „Zatímco členové muzejního spolku lezli po kolenou, škrábali usazený a udusaný mour z podlahy a vynášeli ho v kbelících ven, zruční techničtí pracovníci wapkou a vysavačem na vodu myli podlahu na čisto." Z letitého nánosu se sklep doslova vyloupl v celé kráse. Ukázala se cihlová podlaha a klenuté cihlové stropy nad asi půlmetrovou kamennou podezdívkou.

V další fázi se plánuje natažení nové elektřiny a opravení přípojky vody. „V první části je hodně poničená cihlová podlaha, proto bychom chtěli využít staré cihly, které skladujeme, a vyskládat jimi podlahu, aby neztratila patinu," plánoval starosta Jan Polák.

Vznik Muzejního spolku Jesenice vítá: „Jsem rád, že tady spolek pracuje, pořádá různé akce, exkurze, vycházky, pátrá v historii, zvyšuje místní patriotismus, pomáhá muzeu. Jen když jsme schvalovali rozpočet, několika zastupitelům nebylo jasné, proč máme spolek, když je tu muzeum, které pořádá podobné akce, takže aby se nepřekrývaly. Nakonec se to vysvětlilo. Muzejní spolek i muzeum jsme finančně podpořili."

Kromě muzejního spolku vznikl v loňském roce Fotoklub Jesenice.
Činnost obou i členové se vzájemně prolínají.