Co se vám zásadního povedlo zrealizovat od posledních komunálních voleb?

V podstatě jsme zrekonstruovali celou místní mateřskou školu (přístavbou se školka rozšířila, vyměnila se zde okna i v jídelně a kuchyni, která na školku navazuje, a zároveň se zde udělala nová fasáda). Právě díky přístavbě se rozšířila její kapacita. Školka tak nyní odpovídá běžným moderním standardům. Lidé to neustále chválí.

Dále se nám podařilo opravit kulturní dům, a to jeho vnitřní prostory. Nyní zde chybí dodělat asi tak tři místnosti, které se však příliš nevyužívají. Tím se defakto ukončí kompletní rekonstrukce kulturního domu včetně topení. Dále musím zmínit dokončení víceúčelového hřiště, nyní se pracuje na zateplení školy a poté se bude dodělávat fasáda.

Konečně jsme také nechali udělat veškeré revize na náš majetek, tedy osvětlení, elektřinu. Nyní tak máme veškeré potřebné doklady.

Dále jsme ještě opravovali místní bytové jednotky, opravili jsme zámecké sklepy, opravili jsme podlahu ve druhém patře zámku. Na tu jsme dostali dotaci z ministerstva kultury a také od Středočeského kraje.

To jsou Slabce, a co okolní obce?

Začali jsme s výměnou lamp veřejného osvětlení, nyní nám jich chybí vyměnit dvacet. Nové lampy mají spotřebu energie mnohdy menší než třetinovou oproti těm původním, což je dost zásadní. Dále se například opravovala hráz rybníka v Modřejovicích, nyní se chystá oprava hráze rybníka v Rousínově. Dále se v obcích čistily příkopy. V Modřejovicích budeme dělat takzvanou odtokovou rýhu, jelikož se zde voda rozlévá po soukromých pozemcích, navíc v Malých Slabcích plánujeme vybudovat veřejné osvětlení, kde dodnes není. V květnu by snad měla výstavba začít. V Kostelíku jsme opravovali požární nádrž, budovala se zde voda a odpad, přivedla se také voda do slabecké hasičárny.

Budete v letošním roce pokračovat v nějakém rozdělaném projektu, a nebo nějaký nový plánujete?

Stále se pracuje na projektu čističek odpadních vod. Jinak s žádnou větší akcí v letošním roce nepočítáme. Snažíme se v letošním roce udělat co nejvíce potřebných věcí v obcích, abychom v případě, že se podaří získat dotaci na výstavbu kanalizace a čističky odpadních vod, dali dohromady peníze na spoluúčast. Ještě plánujeme zateplení stropu ve škole, kudy utíká teplo.

Žádáte o nějaké dotace v letošním roce?

Žádali jsme opět na dotaci na výstavbu dětských hřišť v okolních obcích. V minulém roce jsme neuspěli, uvidíme, jak dopadneme letos.

Jak jste na tom s rozpočtem obce na letošní rok? O kolik byl navýšen díky novému rozpočtovému určení daní?

V loňském roce nám mělo teoreticky přijít 7,2 milionu korun, dorazilo o zhruba tři sta tisíc korun méně. Podle nového určení bychom nyní měli dostat 7,9 milionů korun. To znamená o sedm set tisíc korun více.

Takže jste si docela polepšili …

My o těch sedm set tisíc korun ale nyní defakto přijdeme. Nově totiž zanikla povinnost obcí platit náklady na žáky, kteří navštěvují školu zde ve Slabcích, což činí zhruba 450 tisíc korun. Navíc se zvýšily mzdy učitelům, ale to budeme platit také z obecního rozpočtu, což je zhruba 80 tisíc navíc, k tomu se ještě změnil systém sčítání žáků. Dále také dorazila informace, že výkon státní správy zůstává ve stejné podobě jako v loňském roce, ale dorazilo o sto tisíc korun méně. Když se tedy tyto všechny položky sečtou, jsme teoreticky oproti minulému roku ve zhruba padesátitisícovém minusu. Obce, kterým zanikla povinnost přispívat na žáka, mají nyní peněz ještě více.

Nejvíce tedy z rozpočtu podporujete místní školu.

Škola má málo žáků a její provoz je tedy povolen na výjimku. Doplácíme zde 650 tisíc korun na mzdy, režie školy je cca 700 tisíc, provoz kuchyně činí okolo 250 tisíc a školka zhruba 80 tisíc korun. Náš rozpočet je přitom okolo devíti milionů korun a jen provoz školy nás stojí téměř dva miliony korun.

A školu budete podporovat i nadále?

Škola je jedním ze základních parametrů života v obci, aby se sem vůbec lidé stěhovali či zde nadále žili. Školka a škola jsou prostě základní věci a ty hodláme držet co nejdéle. Stejně tak se v obci snažíme udržet lékaře, jak obvodního, tak i zubaře, poštu. Děláme tak servis pro okolní obce a máme z toho jen náklady … .

Co by to znamenalo, kdyby Slabce měly svoji čističku odpadních vod? A jak se k tomu staví zastupitelé, zvažujete třeba referendum?

Referendum je krásné, ale víme, jak dopadne. Většina obyvatel je totiž pro její výstavbu. Otázkou však je, zda bude obec schopna ufinancovat spoluúčast. Jestliže bude spoluúčast dvacet procent, tak to pro obec představuje částku okolo deseti až jedenácti milionů korun, s úvěrem minimálně na patnáct let je to zhruba částka okolo 15 18 milionů. A kde na to vzít peníze, když by roční splátka činila asi tak 1,4 milionu korun. A pokud budeme muset platit školu i nadále ze svého rozpočtu, tak budeme muset „ořezat" skoro úplně všechny výdaje. Nezbudou peníze na nic jiného. Musí se při rozhodování vše pořádně spočítat a poté se rozhodnout, zda-li dotaci na výstavbu čističek odpadních vod přijmout.

Jaká by pro vás byla ideální spoluúčast?

Spoluúčast okolo deseti až dvanácti procent by byla ideální, ale myslím si, že bychom možná byli schopni ufinancovat i tu dvacetiprocentní. Necháváme si v rozpočtu každým rokem rezervu 500 tisíc korun. Teoreticky by se to ufinancovalo, ale bylo by to na hraně. Ještě bude rozhodující, za kolik by se vše vysoutěžilo. Ale na to se spoléhat nemůžeme.

Plánují se nějaké kulturní akce ve Slabcích?

Ano, a znovu přibližně ve stejném rozsahu jako v minulém roce. V kulturním domě je akce defakto každý týden. V květnu budou mít hasiči cvičení v Kostelíku, poté budou následovat dětské dny, které sklidily veliký úspěch. Chybět nebudou ani máje, v srpnu zde bude Dobře utajená country a plánuje se spousta dalších akcí. Výročí budou mít hasiči v Kostelíku, Svinařově, konat se bude už tradičně Rous v Rousínově. Veškeré spolky jsou zde aktivní a to je velmi dobře.

Jak jste spokojeni s využitím nového hřiště?

Hřiště je využívané dost, přes zimu zde trénují fotbalisté. O hřiště se stará správce, dětské hřiště je přístupné volně. Navštěvují jej lidé i z okolních obcí.