Již osmnáct let patří do školského obvodu Nového Strašecí také sousední Rynholec a Ruda. Zde byly školy zrušeny před desítkami let. V případě Rynholce se sice uvažuje o nové školní budově, ale její realizace je zatím v nedohlednu.

Obec s ní sice v územním plánu počítá, ale před nedávnem zhatil plány neúspěšný prodej pozemků. Právě s financemi utrženými z prodeje se předběžně počítalo na novou školní budovu.Novostrašeckým se podařilo s obcemi alespoň uzavřít dohodu o poskytnutí příspěvku na žáky (neinvestiční příspěvek vychází na 10 tisíc na jednoho žáka).

Školu navštěvuje 67 rudských a 110 rynholeckých dětí, což činí 670 tisíc, respektive 1,1 milionu korun do městské kasy za rok. „Proběhlo několik jednání, nakonec jsme našli společný konsenzus. Peníze dostaneme i za tento školní rok. V dalších letech bude výše příspěvku záviset i na počtu žáků. Jednal jsem i s dalšími obcemi, například s Třticemi a Mšeckými Žehrovicemi, ty nakonec budou mít školský obvod se Mšecí,“ přiblížil starosta Nového Strašecí Karel Filip.

Prokopova ulice v Rakovníku.
Pětadvacet bytů v Prokopově ulici v Rakovníku. Záměr odmítají úředníci i opozice

Přesto kapacita základní školy přestává dostačovat. Například v roce 2016 ji navštěvovalo 686 žáků, nyní je to o tři sta více. K letošnímu zápisu dorazilo 135 dětí, 20 jich nakonec dostalo odklad, přesto na jednu třídu vychází 29 prvňáčků. I proto si město nechalo zpracovat architektonickou studii na přístavbu.

„Původně se počítalo s nástavbou na půdě nad gymnáziem, ale tato varianta se ukázala jako nevyhovující. Vhodnější je přístavba k základní škole naproti restauraci Sport U Bendů, kde je rovná střecha. Má vzniknout šest nových učeben, ale jednu třídu dole musíme zrušit a využili bychom ji jako šatnu,“ popsal plány novostrašecký starosta.

V plánu ovšem není přístavba pouze základní školy. Vzhledem k demografickému růstu se počítá i s přístavbou mateřinky U Lesíka. Projekt je hotový a už byl vypsaný tendr. Odhadované náklady dle projektové dokumentace činí 35 až 40 milionů.

Tradiční soutěž s mezinárodní účasti Dřevorubec junior ve Střední lesnické škole a Středním odborném učilišti Křivoklát.
Dřevorubci v akci. Křivoklátská lesnická škola hostí mezinárodní mistrovství

„Vzniknou zde dvě oddělení, obě pro 24 dětí. Budeme sledovat vypsání dotačních výzev a do konce roku bychom chtěli stavbu zahájit. Teoreticky by přístavba svému účelu mohla sloužit od roku 2025,“ uzavřel Filip.