Ve středu v sále klubu mládeže vládlo pekelné soustředění a hrobové ticho. Sešli se tu ti nejlepší, kteří mají fyziku v malíčku a zapojení elektrického obvodu pro ně není neřešitelný problém.

Jako u maturity

Zúčastnění si mohli připadat skoro jako u maturity. V celé republice bylo totiž naráz odstartováno okresní kolo Fyzikální olympiády žáků druhého stupně základních škol a víceletých gymnázií.

Také otázky měli všichni stejné. Zadal je jako vždy Ústřední výbor fyzikální olympiády. Žáci během čtyř hodin museli vyřešit čtyři úlohy. Nestačilo ale jen vypočítat příklad a podtrhnout výsledek. Ke každé úloze přikládali protokol s celým postupem řešení.

Kolik žáků soutěží, nad kterými úlohami žáci nejvíce přemýšlejí a další podrobnosti Deníku sdělila paní učitelka Běla Kliková, předsedkyně poroty: „Sešlo se tu čtrnáct žáků. Své zástupce vyslalo Gymnázium ZW Rakovník, 2. ZŠ Rakovník a ZŠ Nové Strašecí. Mezi školami je o fyziku menší zájem, protože je těžká. Žáci soutěží ve dvou kategoriích. V kategorii F jsou osmáci, v kategorii E jsou deváťáci a příslušné ročníky gymnázia. Z Éčka se postupuje do krajského kola v Praze. Mezi účastníky většinou převažují chlapci, i když loni v kategorii F zvítězila dívka. Své nadání využívají mladí fyzici většinou i v dalším životě. Studují na matematických gymnáziích nebo na průmyslovkách a pak pokračují třeba na ČVUT."

Tak to mohla potvrdit i Běla Kliková: „Učila jsem řadu let matematiku a fyziku na 2. ZŠ v Rakovníku, řadu let dělám porotkyni olympiády, nyní jsem v důchodu. Hodně mých žáků vystudovalo školy technického směru.“

Nejtěžší je elektřina

Nejvíce přemýšlení v minulých letech daly účastníkům otázky z elektřiny. Ty mají hodně variant řešení, proto v nich žáci často chybují.

Jak to dopadlo v letošním roce, ještě uvidíme. Výsledky soutěže přineseme v příštím týdnu.