„První až osmou třídu jsme absolvovali společně s mým dvojčetem, bratrem Honzíkem. Oba jsme v první školní den měli maminkou připraveny stejné věci jako penály a obzvláště si pamatuji na krásné kožené červené aktovky." Jako žačka prý patřila k těm pilným dětem, kdežto její bráška byl malý neposeda. „Ačkoli jsme v první třídě seděli spolu, tak nás zřejmě kvůli tomu už v dalších třídách rozsadili," vzpomínala Magdaléna Elznicová Mikesková.

Navštěvovali První základní školu v Rakovníku a na rozdíl od ostatních tříd, kde vládly samé pedagožky, se oni mohli těšit ze společnosti učitele. „Byl to pan učitel Zápal a byl moc fajn. Dodnes na něho rádi celá třída vzpomínáme. Jo a nesmím zapomenout, že tehdy před revolucí se nesmělo říkat pan učitel, nýbrž soudruh učitel," vyprávěla Magda Elznicová Mikesková.

První stupeň na škole prý milovala. Ta léta byla spojena s mnoha dalšími aktivitami v hudební škole, jako byla dramatická výchova, učení hře na flétnu… „A co se týká kamarádek, tak si nejvíce pamatuji na Michalu Truxovou a na druhém stupni to byla Markéta Kryštofová. S tou se vídám ještě dnes," doplnila . ⋌