Možná výstavba nové základní školy v novostrašecké ekonomické zóně Severozápad si vysloužila horlivou opoziční kritiku.

„Chtěl bych to upřesnit. Opozice podle mého názoru naprosto nepochopila územní plán. To není pětiletka. Nezačne se stavět zítra ani pozítří. Cílem je rezervovat tento prostor pro naše budoucí záměry,“ vysvětloval novostrašecký starosta Miroslav Roček, který považuje investici do vzdělání a lidských zdrojů za nezbytnou. Přesunutí základní školy z náměstí do severozápadní části Nového Strašecí, je zatím hudba budoucnosti. Územní plán, který by měl být v souladu se strategickým plánem rozvoje Středočeského kraje, řeší podle starosty odborníci a urbanisté, kteří jsou dosti fundovaní na to, aby pozvolný rozvoj města měl odpovídající podobu.

Komplex
Školní komplex, obsahující budovu školy, jídelnu, školní družinu, hřiště a bazén, má plnou podporu stávajícího ředitele novostrašecké základní školy Stanislava Hajného. „Já to neřeším z pohledu politického, ale školského. Je mi jedno, jestli to navrhla opozice nebo koalice. Je to z říše snů, ale který ředitel by nechtěl mít všechno pohromadě. Já to vidím jako ideální stav,“ nechal se slyšet Hajný.
Školní budovu by opustili žáci základní školy, nikoli gymnazisté. Podle slov starosty by historická budova na náměstí sloužila samozřejmě dále gymnáziu. To by vzhledem k přesunutí základní školy mělo daleko větší možnosti prostorové expanze.