Byla to reakce na oznámení klubu krajských zastupitelů ODS, že podle jejich zjištění ho rada kraje jmenovala do funkce protizákonně. „Jde o přímý rozpor se zákonem č. 130/2000 Sb. o volbách do zastupitelstev krajů, jehož paragraf 5 říká, že krajský zastupitel nesmí zastávat funkci statutárního zástupce právnické osoby zřízené nebo spravované krajem,“ upozornila na tiskové konferenci v Praze opoziční zastupitelka a předsedkyně kontrolního výboru krajského zastupitelstva Dagmar Nohýnková.

I Mencl připustil, že má problém. „Díval jsem se do zákona – a vypadá to, že to tak je,“řekl Deníku. Věc prý již předal k posouzení svému právníkovi – a dále se hodlá řídit jeho doporučením. Podle všeho ale požádá o rozklad ministerstvo vnitra – a o dalším postupu se bude rozhodovat podle toho, jaký výsledek obdrží. Pokud by i ministerští experti dospěli k závěru, že výkon funkce krajského zastupitele není slučitelný s postem ředitele školy zřizované krajem, jednoho ze zastávaných postů by se vzdal. „Pak odstoupím z funkce zastupitele,“ uvedl Mencl, který je členem vládnoucího tábora sociálních demokratů.

Podobně hovoří také zástupci hejtmanství. „Záležitost řeší právníci. Až obdržíme právnickou analýzu, zaujme vedení kraje stanovisko,“ uvedla Markéta Vítková z tiskového odboru krajského úřadu. Zdůraznila, že vše stojí na právním výkladu. „Nyní záleží, jak dopadne zasedání zastupitelstva, které může v této věci rozhodnout,“ připomněla Vítková.

Opozičníci z řad ODS ale dlouho vyčkávat nechtějí. Jsou si jisti, že došlo k hrubému porušení zákona – a chtějí usilovat o co nejrychlejší zjednání nápravy. „Věc jsem vzala na jednání kontrolního výboru – a prošetření požadují i kolegové z ČSSD a komunisté, kteří sociální demokraty podporují,“ uvedla Nohýnková. Zprávu od hejtmana Davida Ratha (ČSSD) podle jejích slov očekával výbor do 25. října – zatím se prý ale dočkal pouze oznámení, že věc bude prošetřena a výsledek oznámen. Podle Nohýnkové přitom již zhruba deset dnů má vedení kraje právní rozklad, který stanoví, kdo má pravdu. „Hejtman ho uložil do šuplíku a mydlí, že věd může ignorovat,“ durdí se předsedkyně kontrolního výboru. Plánuje, že si s Rathem promluví – a pokud se do konce týdne ledy nepohnou, hodlá podat podnět ke zjednání nápravy ministerstvu vnitra.

Starejte se o své, vzkazuje ředitel

Jmenování krajského zastupitele za ČSSD Karla Mencla ředitelem integrované školy v Rakovníku je občanským demokratům trnem v oku nejen kvůli předpokládanému střetu jeho postu s funkcí v zastupitelstvu. Rozhodnutí krajských radních, kteří jej jmenovali ředitelem na svém červencovém zasedání, nyní opoziční ODS kritizuje ještě z jiného důvodu. Jak zdůraznila nejhlasitější kritička Dagmar Nohýnková, předsedkyně kontrolního výboru krajského zastupitelstva, není to sice protizákonný postup – jako etický problém ale vnímá fakt, že nově jmenovaného ředitele policie podezírá z podílu na spáchání trestné činnosti. „Ředitelé škol by měli být morálními autoritami – a pokud existují pochybnosti, měli by počkat, pokud je svým rozhodnutím neočistí soud,“ prohlásila. „Není také možné svěřovat prostředky a majetek kraje do rukou člověka podezřelého z majetkových trestných činů,“ konstatovala Nohýnková.

Její výtky souvisejí s dřívějším působením Karla Mencla na postu starosty Králova Dvora na Berounsku, které mu přineslo trestní stíhání. Ještě když stál v čele radnice, byl v souvislosti se stavbou víceúčelové haly obviněn ze dvou trestných činů. „Z porušování povinností při správě cizího majetku a zneužívání pravomoci veřejného činitele,“ potvrdila Soňa Budská ze středočeského policejního ředitelství. Podle dosud zveřejněných zjištění vyšetřovatelů měly být propláceny faktury za práce, jež nebyly provedeny, a fakturován byl údajně i materiál, který nikdy nebyl na stavbě použit. Rozpočet města sice s budováním haly počítal a radnice na tento projekt získala 30milionovou dotaci z ministerstva financí – podle hospodářské kriminálky nicméně tehdejší starosta pochybil i při uzavírání smlouvy o výstavbě.

„Je to hnusný komplot, kterým mne chtějí dotlačit k tomu, abych se zbláznil,“ uvedl Karel Mencl před rokem ještě jako starosta. A ani nyní svůj postoj nemění. Podle jeho stanoviska jde o vykonstruovanou kauzu, jejímž prostřednictvím se mu protivníci snaží ubližovat. „Občanští demokraté jen kalí vodu,“ prohlásil. „V naší zemi existuje presumpce neviny – a já nejsem odsouzený. Tedy: nejsem vinen,“ vysvětlil Deníku, že nevidí sebemenší důvod, proč by navzdory policejnímu šetření nemohl šéfovat škole připravující učně i maturanty.

Političtí oponenti nicméně trvají na svém: člověk, kolem něhož se točí pochybnosti, by řídit školu neměl. A nejen to. Občanští demokraté naznačují, že významnou úlohu mohla sehrát i partajní legitimace. „Vzhledem k tomu, že pan Mencl musel své působení na radnici v Králově Dvoře ukončit, působí vše dojmem, že mu strana rychle sehnala teplé místečko. Už jen fakt, že ve výběrovém řízení skončil jako druhý, to naznačuje,“ napsala předsedkyně kontrolního odboru v tiskové zprávě. „Ať se paní Nohýnková stará o to, o co má, a ne o mě; to jí vzkazuji,“ reagoval rakovnický ředitel.

Mírněji se na stejné téma vyjádřilo středočeské hejtmanství: „Podmínkou při výběrovém řízení bylo doložení čistého výpisu z rejtříku trestů, což pan Mencl učinil.“