akovnicko/ Mateřinky a základní školy na rakovnickém okrese jsou na tom co do počtu dětí v tomto roce docela dobře.
Ruda
„Jsme plní. Máme čtyřiadvacet dětí ve školce a do budoucna se díváme také s optimismem. Dokonce počítáme s tím, že nám k zápisu přijde hodně dětí a bojíme se abychom poptávku dokázali uspokojit,“ uvedla ředitelka Mateřské školy Ruda Anna Šafaříková.
Svojetín
Plný stav hlásí i ředitelka z Mateřské školy Svojetín Věra Kosňovská. „Máme ve školce pětadvacet dětí a naplníme určitě i rok příští.“ Do Svojetína se tak jako i do ostatních školek okresu sjíždí děti z řady okolních obcí. V tomto případě jsou to předškoláci z Milostína, Povlčína, Veclova, Velké Černoci i Janova.
Všetaty
Podobným způsobem pomáhají rodiče například i školce ve Všetatech.
„Školka funguje. Držíme ji na životním minimu. Pomáhají nám dětmi i jiné obce. Ve školce máme patnáct dětí. Zákonná norma je čtrnáct. Je to o fous, ale jde.Díky maminkám z Pustovět či Velké Bukové, že nám sem děti vozí,“ řekl starosta obce Všetaty František Závora.
Krupá
Těsně nad limitem je také Mateřská škola v Krupé. „Máme patnáct dětí. Do budoucna ale máme signály, že bychom mohli mít dětí více,“ řekla ředitelka školy Jaroslava Suchopárová.
Pavlíkov
Plný počet pětadvacet dětí má rovněž Mateřská škola v Pavlíkově. „Dělali jsme si takový malý průzkum toho, kolik maminek by mělo zájem o to, dát si k nám děti v roce příštím. A zjistili jsme, že zřejmě budeme muset naši kapacitu ještě navýšit. I když proto bych zatím moc nebyla. Znáte to, není jisté zda bude tolik dětí třeba za pět let,“ konstatovala ředitelka Zdeňka Skoupá.
Křivoklát
Problém s prvňáčky, kteří letos přišli k zápisu nastal bohužel v Základní škole Křivoklát.
„K zápisu nám přišlo jen sedm prvňáčků. Letos jich máme deset a v loňském roce jich bylo třináct,“ uvedla pro ilustraci zástupkyně ředitelky Hana Hrubešová s tím, že celkově se ale škole stále daří držet stabilní počet dětí .
„Celkově jsme na tom s počtem dětí dobře. Problém s prvňáčky budeme řešit zřejmě tak, že je spojíme s druháky. Ale na některé předměty jako je třeba český jazyk je rozdělíme,“ doplnila Hana Hrubešová.
Lubná
Naprosto bezproblémovou školou je Základní škola v Lubné kterou v současné době navštěvuje 179 dětí. „Co že je stav přímo ideální.K zápisu nám přišlo dokonce třicet budoucích prvňáčků. Ti k nám dojíždějí i z Čistecka, Šanovska a máme tu i několik dětí přímo z Rakovníka,“ řekl ředitel školy Jiří Aichinger.
Roztoky
Na otázku počtu dětí ve roztocké mateřské i základní škole nám zodpověděla zástupkyně ředitelky Libuše Bulantová:“ Dětí ve školce máme moc a ve škole málo.“
Stav v roztockých školních lavicích by se ale měl od září tohoto roku zlepšit. Je očekáváno 19 prvňáčků. V mateřince je v současné době 46 předškoláků.
„Do budoucna vidím celkově situaci dobře. Děláme vítání občánků, a tak máme přehled o tom, kolik můžeme očekávat ve škole i školce školáčků a předškoláčků,“ doplnila Libuše Bulantová.
Řevničov
Řevničovskou základní školu v současné době navštěvuje 168 dětí. „Kdybych tento stav měla oznámkovat dala bych mu dvojku,“ uvedla ředitelka školy Eva Holá.
K zápisu přišlo 20 prvňáčků. „Což je slušné číslo. Do budoucna bychom měli být na stejných číslech,“ uzavřela Eva Holá.