Výsledek starostka obce Blanka Čebišová považuje za obrovský úspěch: „Možná, že někteří naši občané byli zklamaní, že jsme nebyli alespoň třetí, ale pro nás je to obrovský úspěch. Vždyť jsme se zúčastnili poprvé a hned jsme v kraji získali Zlatou stuhu. Jen stát mezi třinácti nejlepšími obcemi z dvou set sedmdesáti tří je obrovský úspěch. Vůbec jsme nebyli zklamaní, jen šťastní, že jsme tam mohli být. Naši lidé to pak také tak pochopili. Vše se odehrávalo v báječné atmosféře. Mezi obcemi nevládla vůbec žádná rivalita. Vítězné obci jsme to moc přáli, " vysvětlovala starostka.

Podle ní je to úspěch a odměna pro všechny občany obce a pro všechny, kteří při soutěži pomáhali. „Velmi jsme ocenili i podporu našich lidí přímo na místě v Luhačovicích," dodala.

První místo patřilo obci Jeseník nad Odrou. Náležela jí odměna dva miliony korun. Druhá skončila obec Holovousy z Královéhradeckého kraje s odměnou milion devět set tisíc a třetí skončil Dolní Újezd Svitavy z Pardubického kraje s odměnou milion osm set tisíc korun. Dále komise pořadí neurčovala, takže ostatní obce byly čtvrté až třinácté. Původní odměna půl milionu se jim zvýšila na milion korun. Pro všechny zúčastněné je to inspirace do dalších soutěží.

Zástupci třinácti vítězných obcí v kraji byli pozváni na celorepublikové vyhlášení Vesnice roku v rámci Mezinárodního festivalu dětských folklórních souborů v Luhačovicích. Zástupce Čisté tam jel podpořit celý autobus místních. Krásnou atmosféru popsala starostka Blanka Čebišová: „Vypravili se s námi převážně starší občané, protože například hasiči měli ve stejnou dobu akci na hřišti. Divadelní soubor Tyl hrál zase v klášteře v Plasích. Přesto lidé byli nadšeni. Zvláště při pořadu U nás na vsi, kdy tančilo a zpívalo přes tři sta dětí z domova i ze zahraničí. Jedna z účastnic mi vyprávěla, že celé představení dojetím probrečela."

Akce začala v pátek 13. září zahájením výstavy o vítězných obcích. Každá tu měla svůj panel o životě v obci, o spolkové činnosti, historii a podobně. Odtud všichni zamířili na luhačovickou radnici, kde je přivítal starosta města František Hubáček. Stále ještě nikdo nevěděl, včetně komise, jak to dopadlo.
„Při společné večeři, kde jsme se všichni seznámili, nás zaujal starosta i místostarosta z Jeseníku nad Odrou. Soutěžili poněkolikáté a získali už několik ocenění. Po ocenění Zelenou stuhou v roce 2009 obec postihla povodeň. Zemřeli při ní čtyři lidé. Dokázali vše obnovit tak, že nikdo nic nepozná," popisovala starostka. Velmi ji zaujal život malých vesnic, patřících pod samotný Jeseník. V každé obci mají kulturní dům, knihovnu, obchod, osadní výbory a několik občanských sdružení.

Až v devět večer se komise odebrala rozhodovat. Druhý den všichni zástupci obcí a vyhlašovatelé poobědvali s ministrem pro místní rozvoj Františkem Luklem. Konečný, už zmiňovaný verdikt padl až po přehlídce dětských folklórních souborů v půl páté odpoledne.

Jedenáctého října se uskuteční slavnostní předání ceny ve vítězné obci Jeseník nad Odrou. Toho se opět účastní zástupci všech třinácti oceněných obcí. To znamená pro ostatní opět další přínos a inspiraci, protože v této obci je na co se dívat. 

V celostátní soutěži Vesnice roku čekalo čistecké obyvatele, stejně jako obyvatele všech zúčastněných obcí, opět představení své obce před dvanáctičlennou celorepublikovou hodnotitelskou komisí, to znamená společenský život, činnost spolků a vůbec soužití obyvatel obce. Tentokrát na to měli čtyři hodiny. Přesto byl jejich program opět „našlapaný".

Začal v osm hodin ráno před budovou radnice, kde komisi přivítali starostka Blanka Čebišová, místostarosta Pavel Tintěra, ostatní zastupitelé, zástupci spolků, ředitelka základní školy Božena Vopatová a děti. Pěvecký sbor Václav zazpíval v obřadní síni tři písně.
Svoji práci pro obec představili žáci místní základní školy, členové všech čisteckých spolků a sdružení i jednotlivci. Například, aby Čistečtí v soutěži opravdu zabodovali, výjimečně mimo sezonu se sem vrátil dobře známý cirkus Sarasány, který do obce pravidelně zavítá až o masopustu. I když v malém se tu v masopustním průvodu předvedl principál s Madam, hudba, harmonikář, klaun. Medvědář místo medvědů přivezl dvě chovné medvědice.

Protože kvůli návštěvě hodnotitelské komise žáci šli poprvé do školy až třetího září, ale mateřská škola již byla v provozu, v parku u školy, podle místních V Kozím rohu, zahráli členové Divadelního souboru Tyl dětem z mateřské školy loutkovou pohádku, a tak je vlastně zabavili.

Tentokrát komise ještě stihla přejet do Zdeslavi patřící pod Čistou. Tady fungují hasiči jako jediné občanské sdružení mimo obec Čistá. Z vlastních zdrojů a grantů od obce pořádají během roku řadu společenských akcí.

Na radnici si ještě členové komise stihli prohlédnout obřadní síň a knihovnu. Závěr patřil doplňujícím otázkám. „Komise se hlavně zajímala o grantový program, jeho propracovanost, spravedlivé rozdělení příspěvků a jejich zpětné vyúčtování. Její členové nám nakonec popřáli hodně úspěchů. Říkali, ať dál pokračujeme v činnosti a nic neměníme, protože spolupráce spolků, občanů a školy je na vysoké úrovni a to, co děláme, děláme dobře," uzavřela starostka Blanka Čebišová.