Základní škola a Mateřská škola Mšec je úplnou základní školou. Poskytuje tedy vzdělání od prvního do devátého ročníku. Její součástí je také dvojtřídní mateřská škola. Škola je umístěna ve dvou budovách. Ředitelka školy Lenka Pulcová upřesňuje: „Chodí a jezdí k nám děti ze Mšece a spádových obcí – Třtice, Srbče, Milého, Kalivod, Přerubenic, Bdína, Mšeckých Žehrovic, Lodenice a Drnku. Také pár z Nového Strašecí.“

A čím je vlastně mšecká základní škola výjimečná? „Každá škola má něco svého, čím se může pochlubit. My například výukou cizích jazyků,“ nastínila Lenka Pulcová. Škola se zaměřuje na výuku angličtiny, a to už od školky formou kroužku. Ve vzdělávacím programu má angličtinu zařazenu už od první třídy. „To není zcela běžné. A na co bych chtěla zvláště upozornit, je náš záměr pokračovat v motivaci žáků k možnosti absolvování řady mezinárodních cambridgských zkoušek. To jsou zkoušky z všeobecné angličtiny a patří mezi světově známé jazykové kvalifikace,“ zdůraznila Lenka Pulcová s tím, že zkoušky obsahují pět úrovní náročnosti, stačí si jen vybrat. „Zkoušky si děti platí, ale i přesto se nám daří získávat další a další adepty. Ještě chci říci, že tyto zkoušky jsou vedené formou státnic. Je to stejná forma, jen jejich obsah je jednodušší,“ doplnila Lenka Pulcová s tím, že po úspěšném složení zkoušek dostane absolvent certifikát, který je uznáván po celém světě. K podobnému projektu je třeba ale mít dobré učitele, a ty škola dle paní ředitelky rozhodně má. „Dobrou duší školy je moje zástupkyně Šárka Vondrová. To ona přišla s myšlenkou jazykových zkoušek. Je neúnavnou organizátorkou, má bezvadné nápady a hlavně je skvěle jazykově vybavená. Učí angličtinu a němčinu,“ vysvětlila Lenka Pulcová a prozradila, že Šárka Vondrová s sebou do mšecké školy přivedla i stejně smýšlející kolegyně, a tak školu žene kupředu bezvadně fungující tým. „Chtějí dělat školství trochu jinak a podmínky u nás k tomu jsou,“ konstatovala Lenka Pulcová.

Co je třeba také pochválit, je pěkný vzhled učeben. Řada z nich (jazyková, počítačová, učebna pro přírodovědné předměty) byla zrenovována. „Stále něco vylepšujeme. Třeba informační centrum s knihovnou. V poslední době jsme zadali i několik žádostí o dotace. Máme veliké plány. Tak uvidíme,“ uvedla Lenka Pulcová.

Sama Lenka Pulcová vystudovala historii a učí němčinu a dějepis. Za prací do Základní školy ve Mšeci nelituje dojíždět už osm let přes třicet kilometrů. „Bydlím kousek za Unhoští, ale tahle škola i všechno kolem – příroda, lidé – mi přirostlo k srdci, Je tu krásně a jelikož miluji historii, tak si cením, že mohu působit v místě, kudy šly dějiny. Když tady vyjdete na pole, je šance, že najdete třeba dva tisíce let starý střep nějaké nádoby, či nástroje. Pro historika je tu ráj,“ prozradila Lenka Pulcová také něco málo o sobě. Mezi úspěchy školy patří z poslední doby například výhra v prvním ročníku turnaje malých škol ve vybíjené nebo červnové otevření zámku, ve kterém je dnes škola pro veřejnost. Zámkem provázeli žáci 2. stupně a na prohlídky přišlo více jak 300 lidí!