Když už byl scénář, zhruba hodinové prohlídky na světě, bylo třeba zjistit, s kolika návštěvníky je třeba počítat. Alena Johnová dovysvětlila: „Potřebovali jsme vědět, kolik lidí přijde, abychom akci organizačně zvládli. Takže jsme dali výzvu, aby se nám raději hlásili předem. Počítala jsem tak s padesáti lidmi. Nakonec jich ale dorazila i s námi asi stovka. Rozdělili jsme je do čtyř skupin, které si postupně prošly všechna stanoviště. Zvládli jsme to nakonec v pohodě." Byli tu nejen místní, ale i lidé z jiných obcí z Jesenicka, Žďáru a Podbořánek.

Přestože v obci není žádný divadelní soubor, dokázali pořadatelé díky velkému nadšení připravit divákům úžasnou podívanou, při které nechybělo poučení ba ani občerstvení. „Jsme sice malá vesnička, ale naše historie je pestrá. Bylo o čem povídat. Nechtěli jsme zabrousit jen do doby gotiky nebo první republiky. Předložili jsme návštěvníkům akce všeobecný, historický přehled nejen o Drahouši, ale i o Tlestkách a svatém Hubertu. Ty k nám totiž také patří. Tuto část měl na starosti náš starosta Antonín Tauber," popsala Alena Johnová.

Temné kouty, kam nedosáhlo světlo z lamp veřejného osvětlení, dostaly romantické osvícení za pomoci svící a loučí. Všech témat programu se pořadatelé chopili jak vážně, tak i žertovně. Takže pro zpestření například vyprávěl o vodovodu vodník, který měl k ruce vodní žínku.

Pomohli i členové místní skupiny historického šermu, kteří pro pobavení dětí i dospělých připravili vystoupení před kaplí svatého Jana Nepomuckého. V kostele koncert a povídání o vzniku kostela. Uvnitř si zahrály na klávesy a housle a k tomu zazpívaly učitelka Jaroslava Řehořová a její žákyně Jolana Ťažiarová. Všichni posluchači se shodli, že slyšet Yesterday od kapely Beatles v důstojné atmosféře chrámu byl až neskutečně krásný zážitek.

Prohlídka se neubránila ani nostalgické notě. „Druhá zastávka se jmenovala U Krkovičky. Byla připomínkou na místního řezníka Míru Jelínků. Připravili ji jeho nejstarší syn Míra a místní hostinský Pavel, a tak si skupinky mohly pochutnat na domácích pochoutkách," konstatovala Alena Johnová s tím, že každá druhá zastávka byla s občerstvením a že se nezapomínalo ani na děti, pro které tu bylo cukroví.

Na statku byli zase výletníci přivítáni děvčaty v krojích, které nabízely chléb a sůl na ošatce a na přilepšenou koláčky a svařák. „A zde jsme si všichni včetně dětí i zatancovali. Na harmoniku zde totiž zahrál Jan Tříska z Očihova," upozornila Alena Johnová.
A přálo i počasí. Starosta Antonín Tauber vylíčil: „Když už bylo skoro po všem, vyšel na obloze nad svatým Hubertem měsíc v úplňku. Nebe bylo bez mráčku a byl to nádherný pohled." Po nabitém programu mohli ještě ti, kteří nechtěli jít spát, posedět v hospůdce a ochutnat grilovanou klobásku. „Přijel se na naši akci podívat třeba i známý herec Roman Zach, který má na Jesenicku chalupu. Bylo pro nás velkou pochvalou, když řekl, že se mu námi připravený večer v Drahouši líbil," doplnil Antonín Tauber.

Pokud lidé budou mít zájem, jsou „nadšenci" z Drahouše připraveni uspořádat další noční oživlé prohlídky. „Přesunuli bychom se do obce Tlestky, která má také bohatou historii. A pak případně také ke svatému Hubertu. „Nejdříve bychom do toho znovu šli, ale až tak příští rok. Je to totiž dost náročné organizačně," dodala Alena Johnová. Ona a Antonín Tauber by pak rádi touto cestou poděkovali všem těm, kteří pomáhali s uskutečněním nočních oživlých prohlídek v Drahouši. „Bez lidí, kteří se tomu věnovali ve svém volném čase, by to prostě nešlo. A ani bez těch, kteří nás přišli podpořit svojí účastí, díky," zdůraznili Antonín Tauber a Alena Johnová.