Betlém Slabečtí připravili už třetím rokem. Jen letos ho oživili, zapojili do něj více postav a přidali také zpěv a hudbu. „Chceme ve Slabcích zavést nějakou tradici, aby se lidé sešli a přišli se na vánoce podívat do mlýna," vysvětlovala Marie Goszlerová, jednatelka spolku. Ty předešlé betlémy byly spíše statické.

Scénář vymyslela Kateřina Štefflová: „Trochu jsem si ho vypůjčila z církevní podoby. Písně bude prolínat čtení z Lukášova evangelia, kde je celý příběh. Ten jsme proložili písněmi a více či méně známými koledami." Příprava celého představení trvala zhruba měsíc. Některé věci aktéři použili z minulých let a něco doplnili. Nejdéle trvalo dát dohromady scénář.

Po skončení betlému lidé ještě zavítali do krásně vyzdobeného mlýna. Na děti tu čekaly různé dílny, například výroba svíček, malování nebo výroba vánoční dekorace.

Nepřehlédnutelnou dominantou prostoru byl rozsáhlý dřevěný betlém od Hany Korfové z Týřovic. Jednotlivé figurky, zvířata i řemeslníci, které dýchají životem, vykroužila během několika let na soustruhu. Svůj betlém má většinou schovaný ve skříni. Ale v roce 2009 ho obdivovali návštěvníci Betlémské kaple v Praze a určitě ne naposledy. Letos byl k vidění ve slabeckém mlýně.