Třiadvacet členů z Rakovníka společně s několika sluchově postiženými zde nejen relaxuje a nabírá nové síly, ale také se snaží něčemu naučit, v něčem zdokonalit.
„Děláme činnosti, které v rámci našeho hendikepu můžeme. Posloucháme knihy, které nám čtou paní Rážová, Pánková nebo Votočková, hrajeme různé hry, chodíme na procházky, odpočíváme, bavíme se,“ , předsedkyně rakovnické odbočky SONS.
Dobře je tam, kde nám chutná, praví jedna moudrost. Také slabozrací si pochvalují jesenickou stravu. Moc jim chutná a někteří se nechali slyšet, že jídlo je tam lepší, než doma.
„Musím jménem nás všech poděkovat kuchaři Pepovi, číšníku Markovi a hlavně manželům Závorovým, kteří nám tento pobyt každoročně umožňují,“ nechala se slyšet Hana Černá.
„Škoda letošního počasí, které nám moc nepřeje. Rádi bychom se šli vykoupat do rybníka, ale bohužel,“ našla jedinou zápornou věc na pobytu Hana Černá.
Pobyt v Jesenici oceňují i ostatní.
„V Jesenici jsem už potřetí a vždy je to pro mne také osvěžení. Je tu pěkně, dobré jídlo, hezké ubytování a paní Černá s dcerou se o nás dobře stará. Myslím si, že nám takový pobyt hodně pomáhá,“ svěřila se nám například Jarmila Šímová.
Jesenický pobyt je jen jednou z akcí, které slabozrací během roku pořádají. Tradičně se scházejí u příležitosti Dne žen, Dne matek, Dne nevidomých a dalších příležitostech, ale pravidelně se scházejí každý měsíc v budově městské knihovny na Sekyře v Rakovníku. Zde probírají svá trápení i radosti, občas si pozvou někoho na přednášku nebo besedu. Dozví se tak o záležitostech ze sféry sociální, právní i zdravotní, prostě věci, které jim mohou být v životě prospěšné, nebo třeba i to, kde a jak si půjčovat na CD namluvené knihy. Odbočka také finančně podporuje relaxaci svých členů během roku – přispívá na masáže, pedikůru nebo zdravotnické pomůcky.
Přesto si nad jednou věcí smutní. Je jim líto, že mezi ně chodí jen ti starší.
„Škoda, že ti mladší o naše aktivity zájem nemají. Víme, že i na Rakovnicku je řada těch mladších se zrakovým hendikepem, ale na naše schůzky nepřijdou. Přitom i oni by se zde dozvěděli spoustu úžitečných záležitostí,“ svěřila se Rakovnickému deníku Hana Černá. A má pravdu. Ne všichni lékaři dokáží poradit, sehnat informace o nárocích zdravotně postižených a hlavně se v nich vyznat také není jednoduché. A tak jsou dobré znalosti zkušenějších. I když slabozrací si velmi chválí rakovnickou sociálku, kde jim ochotně vycházejí vstříc.
Každoroční pobyt v Jesenici slabozrakým umožňují hlavně sponzoři. Předsedkyni odbočky je líto, že o podporu podobných akcí musí doslova žebrat mimo organizace, které zdravotně postižené zastřešují.
„Naštěstí jsou ještě tací, kteří nás vyslyší a podpoří nás. Díky Procter&Gamble, Středočeské plynárenské, společnosti Froněk nebo Černý zde můžeme tento pobyt prožít. Jim i těm dalším moc děkujeme,“ řekla ještě Hana Černá.