Na třicetikilometrovou trasu právě vyjeli cyklisté. Mezi nimi Hana Peterková z Prahy, ale rodačka z Lišan. Přivedla s sebou i svého manžela Karla Štamberu. Ten má pro letošek najeto pět tisíc kilometrů. Účastní se amatérských závodů, například Kolo pro život. Jeho žena Hana najela zatím patnáct set.

„Mě ke kolu přivedl manžel, až s ním se mi cyklistika začala líbit. Jezdím tak dva tři roky. Letos máme společně v nohou pět set kilometrů. Lišanskou šlapku jedeme podruhé. Je to takový pohodový závod v krásném prostředí. Vůbec mě cykloturistika nabíjí," prohlásila Hana Peterková a šlápla do pedálů.

Cyklisté se vydali směrem na Louštín. Trasy pořadatelé vybrali tak, aby si vzájemně nekonkurovaly a nebyly nebezpečné. Kromě cyklistů totiž během posledních několika let startovaly ještě dvě pěší trasy, patnácti a pětikilometrová. To přilákalo na akci ještě více lidí.

„Trasy jsme vybrali tak, aby vedly mimo silnice. A aby se i Lišanští podívali do svého nejbližšího okolí. Na krátké trase se nabízejí moc hezké pohledy na Lišany zase z jiné strany. Na ostatních je orientačním bodem Louštín," vysvětlovala Irena Mikolášová z pořádajícího Občanského sdružení Lišanská šlapka.

Startovalo se v časových rozestupech, to aby se všichni sešli naráz v lišanské sokolovně.

Na poslední a nejkratší pětikilometrovou trasu se chystal Miroslav Brož z Rakovníka s celou rodinou: „Tentokrát jsem kolo nechal doma. Loni jsme jeli se synem Michalem. Teď jdeme pěšky, abychom mohli jít celá rodina." Právě na krátkou trasu si vyšláplo nejvíce lidí. Šli mladí, rodiny s dětmi i se psy, nebo parta seniorek. Ale i o patnáctku byl zájem. Tu si „dalo" o patnáct lidí více než loni.

Na trasách účastníky čekala stanoviště s občerstvením nebo razítky. Za tři razítka v průkazu dostal ať pěší či cyklista v cíli tradiční Lišanský řízek. Děti i dospělé pobavil kouzelník. Ten vyčaroval pro všechny malé sportovce překvapení: balónky ve tvaru zvířátek. Vystoupila také děvčata z Profi Fitness Millenium. V tombole jste mohli vyhrát televizi, mikrovlnku nebo rychlovarnou konvici a plno dalších pěkných cen.

Pozdrav od Jiřího Ježka

Jiří Ježek je paralympijský vítěz a mistr světa v cyklistice. Dvakrát jel Lišanskou šlapku. V roce 2005 dojel jako první s nejlepším časem 1:33:51 na pětašedesáti kilometrové trase.
„Na Lišanskou šlapku moc rád vzpomínám. Jakpak se daří? Pokračujete v tradici? Budu se těšit na další zprávy a případně na setkání při nějaké sportovní nebo společenské příležitosti u vás v Lišanech. Ještě jednou moc děkuji a prosím vyřiďte pozdravy všem. Mějte se krásně! Jirka"

Trocha statistiky

Účastníci celkem: 265
Ženy: 128
Muži: 137
Lišanští: 67
Trať 5 km: 127
Trať 15 km: 52
Cyklisté: 86

Nejstarší účastnicí byla osmdesátiletá Pavlína Králová z Lišan, která ušla pětikilometrovou trať.