Po chvíli pátrání ale zjistil, že rozuzlení je zcela prozaické. Z krvelačných bestií se vyklubali dva téměř neškodní vyjukaní kříženci, kteří bezstarostně pospávali na dvoře v odložené plechové vaně.

„Pan Průša oznámil událost synovi a na základě toho jsme okamžitě přivolali městské strážníky, aby psy odvezli do nejbližšího útulku. Pejsci jsou delší dobu v obci známí jako mírumilovná dvojice, ale tohle nás překvapilo,“ uvedl místostarosta Zavidova Rudolf Liprt.

„Na výjezd vyjeli kolegové Josef Pořádek a Petr Libovický před dvaadvacátou hodinou. Dva kříženci byli zpočátku vyděšení, schovávali se v rozích dvora, ale pak se nakonec nechali chytit,“ řekl rakovnickému deníku velitel městských strážníků Pavel Škvára. Cestou do rakovnického útulku potkali strážníci v ulici Dukelských hrdinů v Rakovníku ještě i opuštěného labradora. „Kolega ho vzal na vodítko a odvedl ho také do útulku,“ uzavřel Pavel Škvára.

Přestože někteří rodiče ze Zavidova měli vzápětí oprávněné obavy o zdraví svých dětí, z výpovědí většiny obyvatel obce vyplynulo, že se psy nebyl do středy žádný problém. „Hostinská Míla Kováčová potvrdila, že pejsci byli hodní a nikdy neútočili. Pes je zkrátka lovec. Se slepicemi si hráli, jak jim velel zvířecí instinkt, akorát to špatně dopadlo. Hlad zřejmě neměli, jelikož si slepic dál ani nevšimli,“ uvedla důchodkyně ze Zavidova.

Na základě místních znalostí se místostarosta Liprt rozjel včera do sousedních Petrovic pátrat po majiteli psích utečenců. Přestože odpovídali udanému popisu, stopa byla falešná. „Mysleli jsme si, že dvojice kříženců patří tamnímu chataři, ale v jeho kotci bya všechna zvířata. Nezbývá nám než dále platit za útulek v Rakovníku. Vstupní poplatek za jedno zvíře je 627 korun a každý den musíme navíc platit za pobyt jednoho psa 110 korun,“ doplnil místostarosta.

Podle jeho slov to obecní pokladnu zatěží. Byl by rád, kdyby problém v krátkosti vyřešili. Jako jedno z řešení se nabízí utracení zvířat, ovšem tato varianta je zásadně v rozporu se zákonným ustanovením. „Takový způsob likvidace není možný, pokud zvíře není vážně nemocné nebo nenapadlo člověka,“ potvrdila pracovnice Krajské veterinární správy pro Středočeský kraj se sídlem v Rakovníku.

Možná ale i těmto zavidovským tulákům bude přát štěstí a dobrovolník se jich časem ujme. Zavidovští mají v nedávné paměti podobný příběh, který skončil šťastně. „Měli jsme tu psa bezdomovce, kterého před loni někdo vyhodil u hřbitova. Babičky mu tam tehdy nosily jídlo, takže přežíval bez problémů. Akorát si k němu nikdo netroufl přijít blíž. Byl sice malého vzrůstu, ale pokaždé na lidi vrčel. Moje známá se při návštěvě hřbitova rozhodla, že by si ho vzala domů, ale bohužel se jí ho nepodařilo přesvědčit, protože pes za žádnou cenu nechtěl vlézt do auta a stále vrčel,“ zavzpomínal místostarosta Liprt.

Po nějaké době přijela dáma opět na hřbitov a svůj pokus přemluvit psa zopakovala. Snad jen díky tomu, že podruhé přijela červeným vozem, byla úspěšná.

„Jen otevřela dveře, pes naskočil, jako by to dělal celý život. Jestli mu to auto něco připomnělo, nebo míval jeho pán také červené, se nedozvíme, ale faktem zůstává, že dnes má nový domov u paní Dany v Rakovníku a společně s rodinou žije v jejich novém domku,“ uzavřel starosta Rudolf Liprt.