Budova ze šedesátých let původně stačila čtyřiceti dětem, pak se kapacita zvedla na padesát. Jenže nakonec se jich přihlásilo ještě více, proto se kapacita zvýšila na padesát šest a to už si vyžádalo rekonstrukci.

Prostor vyhovoval, jen přibyla dvě umyvadla a dva záchodky na celkových šest. Z bývalé kuchyně vznikla světlá a prostorná jídelna s výdejnou a kuchyňkou. Jídlo se sem dováží ze základní školy. Přibyla také místnost pro mandlování a žehlení. Dále nová pračka se sušičkou. Kompletně se předělaly odpady a rozvody vody.

Celá rekonstrukce vyšla téměř na milion korun. Obec čerpala prostředky z vlastního rozpočtu. „Původní rozpočet byl zhruba o polovinu nižší, ale nezahrnuly se do něj vícepráce. To znamená například malování celé budovy kromě dvou tříd,“ vysvětlil starosta Václav Kejla.

Navíc se ještě zhotovil chodník kolem budovy, zádveří na terase, obklady a podlahy z protiskluzných dlaždic. Na rekonstrukci se podíleli čtyři firmy z Lužné a okolí. Tím ale práce na školce ještě neskončily.

„Pokud vyjde v příštím roce dotační titul, chtěli bychom zažádat na zateplení školy i školky, fasádu a novou kotelnu, kde bychom použili tepelné čerpadlo, aby se vytápělo co nejefektivněji,“ uvedl starosta.

Ještě než odstartoval opravdový školní rok, děti siprohlédly školku společně se svými rodiči. Tuhle příležitost si nenechali ujít bráchové Vojtěch a Jakub z Lužné. Předškolák Vojta tu byl jako doma. Jen zvědavě okukoval nové skříňky v šatnách nebo krásný barevný nábytek v jídelně. To Jakub přijde letos poprvé. Je trochu zaražený. „Když sem se mnou chodil pro bráchu, tak se pokaždé těšil, ale snad si zvykne,“ tvrdila jeho maminka.

Na školní rok se těšila i nová vedoucí učitelka mateřské školy Šárka Kuthanová: Nakonec jsme školku zaplnili úplně. „Chodí sem děti jen z Lužné jedna a dvě. Z Lužné dvě je každý den sváží zaměstnankyně obecního úřadu. Máme dvě třídy po osmadvaceti dětech.“

Kromě školního vzdělávacího programu s běžným režimem tady mají jednu zajímavost. Předškoláci už nemusí po obědě spát po celou dobu. Odpočívají jen chvilku. Pak si je odvede paní učitelka ze školy a společně vystřihují, kreslí a malují, zkrátka se připravují na školu.