Uzavření smlouvy odsouhlasila rada města. Podle smlouvy by měla společnost pro město zajistit kontrolu dosavadních distribučních poplatků , následně jejich optimalizaci a sledování spotřeby energie.

Výsledkem by měla být roční úspora za energii ve výši padesát až devadesát tisíc, aniž by město muselo měnit dodavatele.
Jak by tedy mohlo město uspořit?

Cena za silovou energii činí jen čtyřicet procent z celkové ceny za elektřinu. Tu každý obchodník určuje jinak podle svého ceníku. Proto generální dodavatel nabízí různé produkty. V jednom z produktů se vedle poplatku za megawatt hodinu a poplatku za odběrné místo platí měsíční sazba šest tisíc sedm set padesát korun.

Tak to má nastaveno například město Rakovník. Města velikosti Nového Strašecí ale mají menší spotřebu, proto se jim tato sazba nevyplatí. „Společnost tedy městu nabídla produkt v rámci projektu Sdružení měst a obcí. V tomto případě by Nové Strašecí zaplatilo za stejných podmínek měsíční poplatek pouze ve výši pět tisíc korun,“ vysvětlila místostarostka Libuše Vosátková.

Dále by mohlo město uspořit na poplatku za přenos a distribuci energie. Ten je ale pevně stanoven a dle zákona je pro všechny obchodníky stejný. Jedinou cestou je audit optimálního nastavení sazeb za distribuci energie. Službu nabízí zmiňovaná rakovnická společnost zdarma. V Novém Strašecí audit obnáší devadesát devět odběrných míst.

To, kolik město uzavřením smlouvy s energetickou společností uspoří, by se mělo projevit zhruba za půl roku. Okamžitá úspora by měla být vidět na spotřebě silové energie. „Musí se ale nejprve udělat audit a pak se uvidí,“ uzavřela Vosátková.