Rakovnický deník pro čtenáře zjišťoval, jaký názor mají na účast českých vojáků na zahraničních misích lidé z Rakovnicka. Většina z nich se shoduje na tom, že další smrt vojáků v boji proti terorismu je obrovskou ztrátou. Nicméně by se čeští vojáci měli i nadále účastnit misí, jako je ta v Afganistánu, které organizuje Severoatlantická aliance (NATO), ve které je Česká republika členem.

Boj s terorismem se týká i Evropy

Podobný názor na toto téma má i rakovnický starosta Pavel Jenšovský. Podle něho se boj s terorismem týká i nás. „Nemůžeme se tvářit, že se nás například boj proti terorismu netýká. Na řadě událostí ve Francii i v jiných zemích jsme viděli, jak snadno se tento problém přenáší do Evropy,“ řekl Pavel Jenšovský. I proto je podle něho důležité, aby se čeští vojáci zahraničních misí účastnili. „Je správné, že se naše armáda misí účastní a spolupracuje na tom, aby byl problém řešen v místě svého vzniku,“ vysvětlil Pavel Jenšovský.

Také podle rakovnického zastupitele Jana Šváchy (Společně pro Rakovník) je důležité, aby Severoatlantická aliance pořádala podobné zahraniční mise. „Myslím si, že je nutné, aby se NATO účastnilo takových misí, jako je ta v Afghánistánu. A pokud je naše republika v NATO, a to zaplať Bůh je, je logické, že se naši vojáci účastní zahraničních misí,“ vyjádřil svůj názor Jan Švácha a dodal: „Nic to ovšem nemění na skutečnosti, že další smrt vojáků v boji proti terorismu je tragédií.“

NATO by mělo mise pořádat

Ředitelka rakovnického Muzea T. G. M. Magdalena Elznicová Mikesková si také myslí, že by čeští vojáci měli bojovat na zahraničních misích NATO. „Já si myslím, že by naši vojáci na podobné mise jezdit měli. Jednou jsme v NATO, tak bychom měli plnit podmínky, které z toho vyplývají. A to je i účast na takovýchto misí. Nemůžeme stát stranou,“ řekla Magdalena Elznicová Mikesková. Ale jestli jsou takovéto mise správné, sama posoudit nedokáže.

„Jestli je boj v těchto zemí správný, to je otázka. O tom nerozhodujeme my, ale politici. Takže nedokážu posoudit, jestli je to dobře, nebo ne,“ vysvětlila Magdalena Elznicová Mikesková.

Dnes v poledne se po celé České republice na sto čtyřicet sekund rozezní sirény na památku třech padlých českých vojáků. Jejich ostatky přiveze dnes do České republiky vojenský speciál. Pietního ceremoniálu se zúčastní představitelé České republiky, mezi kterými bude i prezident Miloš Zeman. Na zahraničních misích už přišlo o život celkem osmadvacet českých vojáků, z toho třináct v Afganistánu.