VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO, FOTO: Snaží se být ve výuce dětí všestranní

Rakovník /ROZHOVOR/ -Ředitel 3. Základní školy v Rakovníku Jan Křikava s námi pohovořil mimo jiné na téma vzdělávání či nedostatek finančních prostředků ve školství.

10.2.2011
SDÍLEJ:

Ředitel 3. ZŠ Rakovník Jan KřikavaFoto: Jana Elznicová

Co vás v současné době jako ředitele školy nejvíce trápí?

Asi největším problémem současnosti (když sem nebudu tahat otázku mzdovou), je neustálé ponižování prostředků do takzvaných ostatních investičních výdajů. To jsou prostředky na vybavení školy pomůckami a na další vzdělávání metodických pracovníků. Tady dochází meziročně k poklesu v řádu o desítky procent. Navíc se zvyšuje zátěž na tyto prostředky tím, že třeba v letošním roce je opět prodlouženo vyplácení nemocenské zaměstnavatelem o další týden. To opět z těchto prostředků ubere nemalou část. To ale není bolest, na kterou bych si stěžoval jen já. To je problém školství jako takového.

Pak stojíte vždy před těžkým rozhodováním…

V podstatě ano. Přemýšlíme, jaké učebnice pořídit, jaké náklady z toho přenést na rodiče… Jaké pomůcky nakoupit a jaké ne… Nabídka je v dnešní době ohromná. Dealeři nám je – ať už mailem nebo osobně – nabízejí od rána do večera.

Jak rodiče přijímají to, že musejí finančně přispívat na nákup některých školních pomůcek?

Zatím žádnou vzpouru neudělali. Zřejmě si uvědomují, jaká situace ve školství je. Někteří možná bez problémů, jiní možná se skřípěním zubů. My se snažíme opravdu zvážit, co všechno pořídit a jakou zátěž ve finále na rodiče přenést třeba nákupem pracovních sešitů. Musím na tomto místě říci, že ty jsou velkou výhodou. Jsou totiž předtištěné a žák během vyučovací hodiny udělá s učitelem mnohem více práce tím, že zadání nemusí opisovat, ale jen do sešitu doplňuje. Samozřejmě že je ten sešit jednoroční a dětí ho prací s ním znehodnotí. Ale s tím se bohužel nedá nic dělat. Abychom ho rozkopírovali, to by byla ekonomická hloupost. Případně by to bylo dokonce i porušování autorských práv.

Na Třetí Základní škole v Rakovníku působíte čtyři roky. Zdá se vám, že se školství za tu dobu pohnulo nějak kupředu?

Mám pocit, že se pohybujeme v kruhu. Rychlost otáčení v něm se odvíjí od nového ministra, od nové informace, která vyletí a způsobí mnoho dohadů jen proto, aby v samém závěru třeba zase zapadla… Abych viděl nějakou jasnou perspektivu – že se ve školství něco naplánuje a ono to bude fungovat – tak tu nevidím. Zavádějí se kupříkladu školní vzdělávací programy. Dlouho se třeba hovořilo o tom, jaká bude pozice druhého cizího jazyka ve výuce a neustále se vede diskuse, zda to bude předmět povinný, volitelný či povinně volitelný. Stále není jasně dáno, jak by měl být učební plán nastaven. To je jeden u mnoha problémů a další témata se neustále vytvářejí. Měla by se dle mého názoru najít nějaká cesta, jak vše koordinovat a řídit. Je tu návrh, že se budou dělat srovnávací zkoušky na základní škole. Ve vzduchu je otázka, co se tedy bude ve školách učit? Je pravděpodobné, že to, co se bude zkoušet. Nikdo nechce být neúspěšný. Nejsem si tedy jist, zda školství prochází nějakým vývojem, že jde kupředu.

Jsou dnešní školáci jiní, nežli ti před desítkami let?

Jsou jiní, ale jiné je i rodinné prostředí, ve kterém vyrůstají. Bylo by to dlouhé povídání, v čem všem jsou jiné.

Musíte tedy při výuce určitě volit i jiné postupy?

Samozřejmě. Je dvacet let po revoluci a není možné vycházet z toho, že učitel má ve třídě jedinou a absolutní pravdu, o které se nediskutuje. To už máme naštěstí za sebou. Ale na druhé straně si děti musí uvědomit, že učitel je sám o sobě autoritou. Není to jen o tom, že se bude ve třídě diskutovat a jen ten jejich názor je vždy ten správný. Pro ně je diskuse o tom, že řeknou svůj názor a ten prostě platí, ten jediný je správný. Ve finále se po té diskusi musí najít rovina, na které se ti diskutující partneři shodnou. S tím mají dnešní školáci často problém. Když se toto podaří vybalancovat, vytvoří se dobré vztahy a spolupráce.

Chystáte ve škole letos nějaké stavební úpravy?

Je třeba předestřít, že tato otázka se zásadně odvíjí od rozpočtu zřizovatele a od prostředků, které dostane Odbor správy majetku pro školy. Co se týká drobných oprav, tak poté, co bude schválen rozpočet, což by mělo být 21. února, máme domluveno jednání s odborem správy majetku. Požadavky, co bychom potřebovali, ať už z hlediska nutnosti, hygieny či jen nějakého zvelebení. Co je ale dlouhodobý projekt, je potřeba generální výměny oken a opláštění budovy izolačním materiálem. Zhruba před pěti lety to bylo realizováno, ale jen na pavilónu A a zbylé tři pavilony jsou ve stavu, kdy už je to velice nutné, ať už z hlediska úniku tepla nebo i z hlediska případného nebezpečí uvolnění okenních výplní. Město podalo žádost o dotaci do programu Zelená úsporám, který je na úrovni státu pozastaven. Je otázka, jakým způsobem bude dále pokračovat.

Škola je především o dětech…

Počet žáků se v naší škole stabilizoval. Zatím to není o tom, že by nějak výrazně rostl, ale zastavil se meziroční pokles. Jestliže bychom se ale dostali na počet o třicet až padesát žáků více, byli bychom rádi. To hlavně z hlediska ekonomického. Z hlediska kvality výuky se domnívám, že poměr 22 žáků na třídu je vyhovující. Z hlediska ekonomického by pro nás bylo výhodnější, když by se poměr blížil k číslu 25 žáků na třídu.

Potěšily vás v loňském roce nějaké úspěchy vašich žáků?

Potěší, každý úspěch. Každoročně máme třeba úspěšné žáky na krajských i celorepublikových sportovních soutěžích. Dostáváme se na krajská kola v předmětových olympiádách. Máme úspěchy v uměleckých soutěžích, ať už to jsou obrazy, literární práce, případně umělecká tvorba. Výrobky žáků prezentujeme po celý rok při různých akcích, jako je třeba Vánoční pohoda V brance, Vánoční jarmark se Základní uměleckou školou Rakovník a tak podobně. Náš divadelní soubor Janek každoročně pořádá týdenní vlnu představení, které během roku nacvičí pro žáky rakovnických základních škol. To jen dotváří, že jsme spektrum naší činnosti pro děti dovedli do všech sfér: vzdělávací, sportovní, vědomostní i estetické. Snažíme se o to, být všestranní.

Autor: Jana Elznicová

10.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 100 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Manipulant/ka výrobní linky. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 119 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: Směnnost: možnost 1 směny, 2 směn, 3 směn, 4 směn, nepřetržitého provozu nebo nočního provozu. , Náplň práce: jednoduchá manuální práce, balení pracích prášků, balení tekutých pracích prostředků, vkládání krabic do rozvěrače, kontrola kvality vyrobených výrobků, navážení obalového materiálu k výrobní lince., Nabízíme: stravenky, fasování zboží za sníženou cenu v podnikové prodejně, 25 dní dovolené, bonus za docházku, bonus za flexibilitu., Kontakt: tel. 737206220 (Po-Pá 8:00-17:00 hod.) nebo osobně na adrese Vysoká ul. 267, Rakovník. Pracoviště: Manpowergroup s.r.o.- procter&gamble ottova 402, Ottova, č.p. 402, 269 01 Rakovník 1. Informace: Stanislava Fojtíková, +420 737 206 220.

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Recepční v hotelu 17 000 Kč

Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních Recepční. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hrubá měsíční mzda 17000,- Kč + bonusy., Požadujeme: jazykové znalosti NJ, AJ výhodou, základní práci na PC. , Pracovní doba: 7:30-19:30 - 2 dny práce, 2 dny volna (včetně víkendů)., Kontakt: tel. 603266637 nebo e-mailem recepce@hotel-jesenice.cz. Pracoviště: Lions - školící středisko nesuchyně, s.r.o. - hotel jesenice, U Velkého rybníka, č.p. č.e. 188, 270 33 Jesenice u Rakovníka. Informace: Daniel Křováček, +420 603 266 637.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič ostatních speciálních 25 000 Kč

Řidiči popelářských vozů Řidič popelářského vozu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Prac. doba: 6:00-14:30 hod., Požadujeme: řidičský průkaz sk. C + profesní průkaz, spolehlivost, dochvilnost., Kontakt: tel. 493647793 nebo e-mailem mprakovnik@mariuspedersen.cz. Pracoviště: Marius pedersen a.s. - provozovna rakovník, Dukel. hrdinů, č.p. 2330, 269 01 Rakovník 1. Informace: Martin Kinkal, +420 313 515 812.

Management - Management Ředitel 50 000 Kč

Řídící pracovníci v oblasti obchodu, marketingu a v příbuzných oblastech Ředitel/ka rozvoje. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: výborná znalost RJ - rodilý mluvčí, praxe na vedoucích pozicích v oboru pivovarnictví., Nabízíme: závodní stravování, příspěvek na stravování, 5 týdnů dovolené., Kontakt: e-mailem lenka.kutkova@pivobakalar.cz. Pracoviště: Tradiční pivovar v rakovníku, a.s., Havlíčkova, č.p. 69, 269 01 Rakovník 1. Informace: Lenka Kůtková, +420 313 285 543.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pozemní hokejistky HC 1972 Rakovník prohrály s HC Gantoise 0:9.

Pozemkářkám po druhé porážce hrozí sestup

Jazzové léto v Pavlíkově.
32

Jiří Anderle si na pavlíkovském Jazzovém létě zahrál na bicí

OBRAZEM: Dům osvěty patřil rakovnickým boxerům

Rakovník - Rakovnický Dům osvěty po několika měsících patřil opět boxerům. Uskutečnil se zde totiž Galavečer rakovnického boxu, jenž pořádal oddíl TJ TZ, a na kterém se představili domácí boxeři a boxerky všech věkových i váhových kategorií. Vrcholem akce byl pak profesionální zápas mezi Patrikem Bartošem a jeho bratrem Denisem. Bratrský souboj vyhrál zkušenější Patrik, ale i Denis předvedl velmi dobrý výkon. Mezi boxerskými zápasy zpříjemnily chvíli všem přítomným hard rocková kapela Five Sins a rakovnické aerobičky.

Po hledaných školačkách pátrá pražská policie i v Kladně a Nymburce

Střední Čechy – Po dvou mladých Středočeškách, jejichž útěky pro ně nejsou ničím neznámým, pátrají pražští kriminalisté. Obě již byly hledané opakovaně – a obě nedovoleně opustily diagnostický ústav v Praze 4. Zmizely však odtud nezávisle na sobě.

Návrhu na vstup do vlády dala středočeská ČSSD tři jedničky

Střední Čechy – Na rozdíl od sociálních demokratů z Ústecka, jejichž představitelé se vyslovili proti účasti své strany v připravované vládě, středočeská organizace ČSSD vládní angažmá podporuje. V sobotu to ukázalo hlasování na krajské konferenci v Kladně. V tamější Vašatově ulici získala varianta vstupu do vlády výraznou podporu. Souhlas vyjádřený třemi jedničkami.

Tatran padl s Motorletem a naděje na záchranu se ztenčila

Rakovník - V dalším kole divize B Tatran hostil Motorlet, za který nastoupuje bývalý ligový fotbalista Jan Rajnoch. Ten se stal hlavním aktérem utkání, jelikož svému týmu zajistil hlavou tři body. Přesto, že po většinu zápasu hráli tatranští, branku vstřelit nedokázali. Šance na záchranu soutěže se jim po další smolné prohře na domácím hřišti ztenčuje.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT