VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO, FOTO: Snaží se být ve výuce dětí všestranní

Rakovník /ROZHOVOR/ -Ředitel 3. Základní školy v Rakovníku Jan Křikava s námi pohovořil mimo jiné na téma vzdělávání či nedostatek finančních prostředků ve školství.

10.2.2011
SDÍLEJ:

Ředitel 3. ZŠ Rakovník Jan KřikavaFoto: Jana Elznicová

Co vás v současné době jako ředitele školy nejvíce trápí?

Asi největším problémem současnosti (když sem nebudu tahat otázku mzdovou), je neustálé ponižování prostředků do takzvaných ostatních investičních výdajů. To jsou prostředky na vybavení školy pomůckami a na další vzdělávání metodických pracovníků. Tady dochází meziročně k poklesu v řádu o desítky procent. Navíc se zvyšuje zátěž na tyto prostředky tím, že třeba v letošním roce je opět prodlouženo vyplácení nemocenské zaměstnavatelem o další týden. To opět z těchto prostředků ubere nemalou část. To ale není bolest, na kterou bych si stěžoval jen já. To je problém školství jako takového.

Pak stojíte vždy před těžkým rozhodováním…

V podstatě ano. Přemýšlíme, jaké učebnice pořídit, jaké náklady z toho přenést na rodiče… Jaké pomůcky nakoupit a jaké ne… Nabídka je v dnešní době ohromná. Dealeři nám je – ať už mailem nebo osobně – nabízejí od rána do večera.

Jak rodiče přijímají to, že musejí finančně přispívat na nákup některých školních pomůcek?

Zatím žádnou vzpouru neudělali. Zřejmě si uvědomují, jaká situace ve školství je. Někteří možná bez problémů, jiní možná se skřípěním zubů. My se snažíme opravdu zvážit, co všechno pořídit a jakou zátěž ve finále na rodiče přenést třeba nákupem pracovních sešitů. Musím na tomto místě říci, že ty jsou velkou výhodou. Jsou totiž předtištěné a žák během vyučovací hodiny udělá s učitelem mnohem více práce tím, že zadání nemusí opisovat, ale jen do sešitu doplňuje. Samozřejmě že je ten sešit jednoroční a dětí ho prací s ním znehodnotí. Ale s tím se bohužel nedá nic dělat. Abychom ho rozkopírovali, to by byla ekonomická hloupost. Případně by to bylo dokonce i porušování autorských práv.

Na Třetí Základní škole v Rakovníku působíte čtyři roky. Zdá se vám, že se školství za tu dobu pohnulo nějak kupředu?

Mám pocit, že se pohybujeme v kruhu. Rychlost otáčení v něm se odvíjí od nového ministra, od nové informace, která vyletí a způsobí mnoho dohadů jen proto, aby v samém závěru třeba zase zapadla… Abych viděl nějakou jasnou perspektivu – že se ve školství něco naplánuje a ono to bude fungovat – tak tu nevidím. Zavádějí se kupříkladu školní vzdělávací programy. Dlouho se třeba hovořilo o tom, jaká bude pozice druhého cizího jazyka ve výuce a neustále se vede diskuse, zda to bude předmět povinný, volitelný či povinně volitelný. Stále není jasně dáno, jak by měl být učební plán nastaven. To je jeden u mnoha problémů a další témata se neustále vytvářejí. Měla by se dle mého názoru najít nějaká cesta, jak vše koordinovat a řídit. Je tu návrh, že se budou dělat srovnávací zkoušky na základní škole. Ve vzduchu je otázka, co se tedy bude ve školách učit? Je pravděpodobné, že to, co se bude zkoušet. Nikdo nechce být neúspěšný. Nejsem si tedy jist, zda školství prochází nějakým vývojem, že jde kupředu.

Jsou dnešní školáci jiní, nežli ti před desítkami let?

Jsou jiní, ale jiné je i rodinné prostředí, ve kterém vyrůstají. Bylo by to dlouhé povídání, v čem všem jsou jiné.

Musíte tedy při výuce určitě volit i jiné postupy?

Samozřejmě. Je dvacet let po revoluci a není možné vycházet z toho, že učitel má ve třídě jedinou a absolutní pravdu, o které se nediskutuje. To už máme naštěstí za sebou. Ale na druhé straně si děti musí uvědomit, že učitel je sám o sobě autoritou. Není to jen o tom, že se bude ve třídě diskutovat a jen ten jejich názor je vždy ten správný. Pro ně je diskuse o tom, že řeknou svůj názor a ten prostě platí, ten jediný je správný. Ve finále se po té diskusi musí najít rovina, na které se ti diskutující partneři shodnou. S tím mají dnešní školáci často problém. Když se toto podaří vybalancovat, vytvoří se dobré vztahy a spolupráce.

Chystáte ve škole letos nějaké stavební úpravy?

Je třeba předestřít, že tato otázka se zásadně odvíjí od rozpočtu zřizovatele a od prostředků, které dostane Odbor správy majetku pro školy. Co se týká drobných oprav, tak poté, co bude schválen rozpočet, což by mělo být 21. února, máme domluveno jednání s odborem správy majetku. Požadavky, co bychom potřebovali, ať už z hlediska nutnosti, hygieny či jen nějakého zvelebení. Co je ale dlouhodobý projekt, je potřeba generální výměny oken a opláštění budovy izolačním materiálem. Zhruba před pěti lety to bylo realizováno, ale jen na pavilónu A a zbylé tři pavilony jsou ve stavu, kdy už je to velice nutné, ať už z hlediska úniku tepla nebo i z hlediska případného nebezpečí uvolnění okenních výplní. Město podalo žádost o dotaci do programu Zelená úsporám, který je na úrovni státu pozastaven. Je otázka, jakým způsobem bude dále pokračovat.

Škola je především o dětech…

Počet žáků se v naší škole stabilizoval. Zatím to není o tom, že by nějak výrazně rostl, ale zastavil se meziroční pokles. Jestliže bychom se ale dostali na počet o třicet až padesát žáků více, byli bychom rádi. To hlavně z hlediska ekonomického. Z hlediska kvality výuky se domnívám, že poměr 22 žáků na třídu je vyhovující. Z hlediska ekonomického by pro nás bylo výhodnější, když by se poměr blížil k číslu 25 žáků na třídu.

Potěšily vás v loňském roce nějaké úspěchy vašich žáků?

Potěší, každý úspěch. Každoročně máme třeba úspěšné žáky na krajských i celorepublikových sportovních soutěžích. Dostáváme se na krajská kola v předmětových olympiádách. Máme úspěchy v uměleckých soutěžích, ať už to jsou obrazy, literární práce, případně umělecká tvorba. Výrobky žáků prezentujeme po celý rok při různých akcích, jako je třeba Vánoční pohoda V brance, Vánoční jarmark se Základní uměleckou školou Rakovník a tak podobně. Náš divadelní soubor Janek každoročně pořádá týdenní vlnu představení, které během roku nacvičí pro žáky rakovnických základních škol. To jen dotváří, že jsme spektrum naší činnosti pro děti dovedli do všech sfér: vzdělávací, sportovní, vědomostní i estetické. Snažíme se o to, být všestranní.

Autor: Jana Elznicová

10.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik100 Kč

Ostatní strojírenští technici Technická obchodnice/obchodník. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vhodné pro ženy po mateřské dovolené i pro OZP a osoby zdravotně znevýhodněné. Možnost plného i zkráceného úvazku., Požadavky: znalost práce na PC, dobrá orientace a důvtip při hledání na internetu, řidičský průkaz sk. B, vzdělání technického zaměření (nejlépe strojní průmyslová škola, ale i ekonomická škola, gymnázium apod.), logické myšlení a slušnost., Náplň práce: technická administrativa spojená s realizací zakázek, zajištění materiálu, nákup., Kontakt: osobně, tel. 604985046 nebo e-mailem strojirnakolesovice@email.cz. Pracoviště: Strojírna kolešovice s.r.o., 270 02 Kolešovice. Informace: Jiří Černohorský, +420 313 582 522,604 985 046.

2444 - Ostatní odborní pracovníci v oblasti účetnictví a22 400 Kč

Ostatní odborní pracovníci v oblasti účetnictví a ekonomiky Účetní. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22400 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Předchozí praxe vítána., Kontakt: tel. 603873981 (8:00-16:00) nebo e-mailem skolnistatekrakovnik@seznam.cz. Pracoviště: Školní statek středočeského kraje - středisko rakovník, Bulovna, č.p. 173, 269 01 Rakovník 1. Informace: Jana Urbanová, +420 603 873 981.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství18 000 Kč

Pomocní pracovníci v živočišné výrobě Pomocné práce v živočišné výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dělené směny, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracovní doba od 3:00 do 8:00 - od 13:00 - 18:00., Požadujeme dovednost dojení., Nabízíme: zajištění závodního stravování, po zapracování možnost přidělení služebního bytu. , Kontakt: tel. 603873981 (denně od 8:00 do 16:00) nebo e-mailem skolnistatekrakovnik@seznam.cz. Pracoviště: Školní statek středočeského kraje - středisko rakovník, Bulovna, č.p. 173, 269 01 Rakovník 1. Informace: Jana Urbanová, +420 603 873 981.

2448 - Obsluha pojízdných zařízení Obsluha zemních strojů150 Kč

Obsluha pojízdných zařízení Obsluha zemních strojů, obsluha bagru kolového a pasového. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Česká republika, Požadujeme: řidičský průkaz sk. B,C, strojní průkaz na pasové a kolové stroje., Nabízíme: 150 Kč,- čistého na hodinu, služební auto., Kontakt: telefonicky 603809410.. Pracoviště: Hultom spol. s r.o., Smetanova, č.p. 322, 270 33 Jesenice u Rakovníka. Informace: Lukáš Hula, +420 603 809 410.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Základní škola v Novém Strašecí.

Přístavba novostrašecké školy a gymnázia je už z poloviny dokončena

Videosouhrn Deníku – čtvrtek 22. února 2018

Opařené dítě, Štěpánkova nová role a marné skandování bělehradských: videa dne

Šampion Čaloun: V Naganu vše fungovalo hlavně díky Ivanovi

Střední Čechy – Byl u nejslavnějšího momentu českého hokeje, vyhrál světový šampionát, ve Skandinávii na něj vzpomínají dodnes. Prošel si hokejovým rájem i životním peklem. Pětačtyřicetiletý Jan Čaloun toho zkrátka zažil nespočet a zdaleka nejen na ledě. V obsáhlém rozhovoru pro Deník se bývalý střelec vrátil nejen k famóznímu úspěchu v Japonsku. Zavzpomínal i na osobní vztah s legendárním Ivanem Hlinkou a přiblížil své vyvedené angažmá ve Finsku.

Prověřte své znalosti z matematiky v dnešním testu Deníku

Dostali byste se na střední školu? Zkuste si, jak těžké to mají žáci při přijímacích zkouškách. V dnešním tištěném Deníku najdete druhý z testů, které jsme pro vás připravili. Prověří vaše znalosti matematiky. Příští týden vás pak čeká další test. Kupte si Deník a ověřte znalosti své i znalosti svých dětí. 

Bronzová Samková v Brně a 88letý násilník s paličkou na maso: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 21. února 2018.

Votvírák přivítá Uhlíře, Farnou i Divokýho Billa

Milovice – Chinaski, Tata bojs, Mig 21, Ewa Farna, Horkýže Slíže či Jaroslav Uhlíř. To jsou některé taháky už 12. ročníku hudebního festivalu Votvírák, který tradičně otevírá letní sezónu na milovickém letišti. Ten se letos uskuteční o víkendu 15. až 17. června.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT