Pondělí

Sněžení zkomplikovalo situaci nejen na silnicích a chodnících, ale také na železničních tratí. Například dopoledne museli cestující, kteří vyrazili do Prahy, počítat s patnáctiminutovým zpožděním. V odpoledních hodinách naopak rychlík, který jel z Prahy do Rakovníka měl zpoždění více jak dvacetiminutové. Na ostaních trasách jsou zpoždění minimální a pohybují se okolo pěti minut.

Sněhové přeháňky by se již podle meteorologů měli vyskytovat jen ojediněle. Sněžit by mělo především ještě v jihozápadní části Českérepubliky a také v horských oblastech, kde by mohlo napadnout až deset centimetrů nového sněhu. "Během noci a v dalších dnech se může oblačnost částečně protrhávat. V nočních hodinách pak budou teploty klesat k -6 až -10°C. Ojediněle, zejména v horských oblastech nebo údolích budou teploty klesat na sněhové pokrývce k -15°C. Přes den pak budou teploty zůstávat pod bodem mrazu v rozmezí -6 až -2°C. Tento ráz počasí se udrží nad našim územím minimálně do konce týdne," uvedl server meteopress.cz

V našem region se objevují už jen slabé sněhové přeháňky. Přesto však silničáři a zaměstnanci Údržby městských komunikací (ÚMK) Rakovník zůstávají v terénu. S odklizením sněhu jim také pomáhají ochotní rakovničtí občané. Paní Iva Rakovnickému deníku sdělila: "Celý život jsem si před svým domem zametala. Nevím, proč bych to neměla dělat i nyní."

Starosta Rakovníka Zdeněk Nejdl na pomoc občané zareagoval a poslal jim poděkování: „Velice si vážíme pomoci veřejnosti, která ač nemusí, tak pomáhá s odklízením sněhu před svými nemovitostmi. Za to všem patří obrovské poděkování.“

Pondělní ráno nebylo nijak výjimečné oproti sobotnímu či nedělnímu. Teploty se pohybovaly okolo -5°C, místy napadlo několik centimetrů sněhu. Silničáři tak v brzkých ranních hodinách znovu zápasili se sněhovou nadílkou.

Neděle

V noci ze soboty na neděli napadlo místy až pět centimetrů sněhu a k tomu se ještě kvůli větru tvořily sněhové jazyky a závěje. "Za deset minut od protažení je silnice znovu zavátá sněhem," sdělil jeden ze silničářů. Podle nich by si měli řidiči dávat pozor především v "otevřené krajině", kde fouká silnější vítr a na silnicích tak leží i několik centimetrů sněhu. Do redakce nám také přišla zpráva z Roztok. "Silnice z Roztok do Velké Bukové je sjízdná, stejně jako do Křivoklátu a Městečka. Přesto však jeďte pomalu, protože povrch je dosti kluzký," informoval čtenář Petr.

Záchranná služba

Během víkendové sněhové kalamity nezaznamenali středočeští záchranáři zvýšený počet výjezdů. Více nám sdělila tisková mluvčí Tereza Janečková: "Středočeští záchranáři navzdory sněhové kalamitě měli poměrně klidný víkend, nenavýšil se počet dopravních nehod a ani se nevyjíždělo k osobám, které by se poranily po pádu na kluzkých chodnících a cestách. Pokud se vyjíždělo k dopravní nehodě, její následky byly minimální. Buď se obešla bez zranění a nebo byly osoby lehce zraněné. Byly poté převáženy na chirurgické ambulance nebo byly po ošetření ponechány na místě. Během víkendu vyjížděly sanitní vozy ve Středočeském kraji především k somatickým onemocněním. Zasněžené cesty se pouze částečně projevily na některých dojezdových časech sanitních vozů, které však neměly žádné konečné důsledky na zdraví pacientů."

Rakovnická záchranná služba zatím nehlásí žádné výjezdy, které by se týkali sněhové kalamity. Ovšem za sobotu a v neděli museli záchranná služba vyjíždět několikrát. „Většina lidí si domů volala záchrannou službu, protože se zřejmě báli přijet na pohotovost. Přes sněhovou kalamitu jsme museli jet velmi pomalu,“ uvedla lékařka Blanka Černická.

Hasiči

Během neděli nemuseli hasiči vyjíždět k žádným nehodám. Potvrdila to i mluvčí hasičů Lenka Kostková. ,,Na Rakovnicku je opravdu klid. To samé je i na Kladně. V jiných okresech padají stromy a auta padají do příkopu."

Pomáhali i občané

V sobotu měli především hodně práce hlavně silničáři, kteří se snaží odklidit napadaný sníh. Do práce se ale pustili i občané Rakovníka a to i přesto, že o chodníky se podle "chodníkové zákona", který platí od dubna roku 2009, starají vlastníci. Tedy většinou obce a města.

Na hlavních silnicích v Rakovníku nejsou se silnicemi téměř žádné problémy. Silničáři jezdí už od samého rána a dá se říci, že mají sníh pod kontrolou. Řidiči by ovšem měli omezit rychlou jízdu a na silnicích by měli být opatrnější.

I když lidé kvůli chodníkovému zákonu sníh ze svých chodníků odklízet nemusejí, někteří se do toho pustili sami. Košťata a hrabla jsou v Rakovníku vidět na každém kroku. Sněží totiž bez přestávek. Vy se můžete podívat na fotografie, které jsme pořídili v ulicích Rakovníka v sobotu dopoledne.

Sobota

Bouračka kamionu na sněhu zastavila i vlaky

Kuriózní příčinu má výluka na železniční trati v úseku mezi stanicemi Beroun a Beroun-závodí. Souvisí to se sněhem – nedošlo však k pádu stromu na koleje, jak by za intenzivního sněžení bylo možno předpokládat. Příčinou je havárie kamionu na dálnici nad tratí. Poté, co jeho řidič nezvládl v sobotu ráno jízdu na kluzké vozovce a naboural na dálničním mostu, jehož zábradlí prorazil, havarovaná souprava a vysypaný náklad zatarasily nejenom průjezd po dálnici D5, ale i cestu vlakům. Šoféra odvezli záchranáři do nemocnice s těžkým zraněním hlavy. Dráhy na rakovnické trati zavedly náhradní autobusovou dopravu; podle předpokladů by však hodinu po poledni měly začít jezdit opět vlaky.

Zatím nedošlo k žádným vážným dopravním nehodám

Policisté hlásili dopravní nehodu kolem dvanácté hodiny ve směru od Plzně na Jesenici. Řidička osobního automobilu nezvládla levotočivou zatáčku, dostala smyk a vjela do pravého silničního příkopu. Tam narazila s autem do stromu. „Při dopravní nehodě byla silnice suchá, ale je možné, že se řidička zachytila vozidlem o pravou krajnici, kde byl sníh,“ řekl k nehodě dopravní policista. Nehoda se obešla bez zranění. Škoda vystoupila na 50 tisíc korun.

Podle dopravních policistů jsou silnice sjízdné velice obtížně. Zejména na druhých a třetích třídách. I když jsou nasolené, většina z nich je rozjetá a v současné době dokonce silnice namrzají. „Když jsme jeli k dopravní nehodě, trvalo nám to asi čtyřicet minut. Je zřejmé, že někteří řidiči havarovali pouze do příkopu, ale takovéto nehody hlášené nemáme,“ dodal policista.

Situace v obcích

Nesuchyně - V obci Nesuchyně probíhal sobotní den, co se týká sněhové kalamity, bez problémů. Potvrdil to i starosta obce Jiří Barsa. „Máme svůj traktor, takže jsme si sníh odklízeli sami. Navíc máme smluvně dojednaného člověka, který ráno zametal všechny chodníky v obci.“

Pavlíkov - Situace na "Balkánu", tedy v jižní oblasti rakovnického regionu je dobrá. Silnice jsou sjízdné, leží na nich ujetý sníh a to především z důvodu, že se v chráněné krajinné oblasti nesmí solit, ale používá se zde "pouze" speciální kamenná drť. Trochu hůře jsou na tom silnice do menších obcí, jako Kostelík, Rousínov, Modřejovice. Zde komplikuje práci silničářů vítr. Tvoří se tak menší sněhové jazyky.

Roztoky, Křivoklát, Městečko - I zde mají sněhovou kalamitu silničáři pod kontrolou. Řidiči by si měli dávat pozor na kluzký povrch komunikací a to především v Městečku na úseku silnice, kde není asfalt ale kostky.

Situace vodních toků

S vydatným sněžením a teplotami okolo nuly, by také mohlo dojít k zvýšení hladiny vodních toků. "V současné době jsou vodní stavy a průtoky na tocích ve správě Povodí Vltavy v mezích dlouhodobých průměrů. Vodohospodářský dispečink Povodí Vltavy, státní podnik trvale situaci monitoruje," uvedl dispečink státního podniku Povodí Vltavy.

Pošlete zprávu, co se děje aktuálně ve vaší obci. Využít můžete naše redakční mailové schránky - redakce.rakovnicky@denik.cz nebo reporter.rakovnicky@denik.cz