I když Rakovnicko nepatří mezi podhorské oblasti, v jednu chvíli byli obyvatelé některých vesnic doslova odříznuti od světa.

Ve městech sníh odklízeli zaměstnanci firem, které mají komunikace na starosti celý rok. Ale jak si poradili se sněhem starostové okolních obcí, když odtud většina lidí musí každé ráno vyjet za prací nebo do školy? Jak tady řeší takzvaný „chodníkový zákon,“ který obcím nařizuje starat se o úklid chodníků v obci?

Většina občanů těžkou situaci chápe a sníh z chodníků u svého domu odklízí sama. Ale starostové v průběhu týdne řešili nejednu stížnost na neuklizené chodníky. Situaci potvrdila Dana Bechyňská, starostka obce Kounov: „Se sněhem jsme tady bojovali těžko, asi jako všude jinde. Máme smlouvu s místní zemědělskou firmou Probios, a ta nám protahuje silnice traktorem s radlicí. Chodníky uklízeli ručně s hrably pracovníci zaměstnaní na obecním úřadě.“ Minulé pondělí se do obce nedostali kvůli sněhu popeláři. Nyní je v obci uklizeno.

„Snažíme se, aby ráno, když jdou lidé na autobus, byl sníh co nejvíce odhrabaný, ale v téhle situaci nelze zařídit, aby v sedm hodin bylo uklizeno všude,“ mínila starostka Dana Bechyňská.