Od pátku do pondělního rána napadlo v Česku průměrně 10 až 50 centimetrů sněhu. Například v Praze leží nejvíc sněhu od roku 1993. „Nejvíce sněhu napadlo ve východních Čechách, zejména v Polabí a na Českomoravské vrchovině, kde se výška nového sněhu pohybuje od 30 do 45 cm.

V hlavním městě jsou velké problémy

Sněhová pokrývka mezi 25 až 35 cm leží i v Praze,“ uvedl ústav na svém webu. Metropole není na podobnou nadílku zvyklá, proto zde kolabuje doprava a na chodnících se tvoří závěje.

Nejméně sněhu naopak napadlo na západě Čech, mezi 10 a 20 centimetry. Podobná situace je i na jihovýchodě Moravy. Největší sněhová peřina je tradičně na horách. Labská bouda hlásí 62 centimetrů, Šerák v Jeseníkách 66 a krkonošská Luční bouda dokonce 72 centimetrů sně­hu.

Oteplení po 20. lednu

Bílá nadílka by se přitom měla ještě několik dní udržet. Meteorologové sice tento týden hlásí sněžení jen ve středu, teploty by však neměly vystoupat nad bod mrazu. Nejvyšší denní teploty by se však měly pohybovat od minus tří do minus pěti stupňů Celsia. V noci pak může rtuť teploměru klesnout k minus devíti stupňům. Obloha by měla být oblačná. Tento týden bude pravděpodobně nejchladnější v následujících 30 dnech, po 20. lednu už by se mělo oteplit.