RAKOVNÍK - Jistý fakt, že má Rakovník hodně daleko do horského střediska a pšenka zde zimním sportům nekvete, ignorovali tři snowboardoví nadšenci. Rafinovaný nápad, vozit ledovou drť z místního zimního stadionu a vybudovat si tak tréninkovou překážku, jim umožnil užívat si sněhových radovánek i v podzimních měsících.

 

Ondřej Kozák

Datum narození: 20. 8. 1987

Tak začneme úplně od začátku. Kdy jsi byl poprvé na horách?

Takže na horách jsem byl už snad, když jsem se narodil, ..ne , tak asi od té doby, co jsem se naučil chodit mne rodiče brali na hory.

Předpokládám, že jsi nejprve jezdil na lyžích, a pak si se dal na prkno. Nebo to bylo jinak? Kdo tě k tomu vůbec přivedl a jaké byly tvé začátky?

Určitě jsem jezdil na lyžích, ale kvůli rodičům mě to samotného vůbec nebavilo, pořád jsem padal. Na prkno jsem se dostal asi kolem 12. roku, když můj starší bratr na něm jezdil, tak jsem si řekl, že to zkusím…ani jsem nepočítal s tím, že to bude tak super…mohl jsem si dělat, co jsem chtěl, a hlavně jsem byl jiný než lyžař, a to mě fascinovalo. Moje začátky byly hrozné, také jsem s tím chtěl šlehnout, ale nakonec jsem to nějak přečkal a další rok už jsem jezdil za jedna. Už to bylo jen lepší.

Je jasné, že má Rakovník k horskému středisku hodně daleko, ale jak tak koukám, dokázali jste si docela obstojně poradit. Koho napadla ta myšlenka vozit sníh ze zimního stadionu?

Myslím, že určitě má Rakovník daleko do horského střediska, ale zas tak daleko ne. Kopce na to Rakovník má a zájem lidí by se určitě také našel. Jen město Rakovník přispívá na kulturu a obchodní centra, což určitě není špatné, ale na druhou stranu, sportu by to také neuškodilo a už vůbec ne zimnímu, jako je lyžování a snowboarding. Myšlenka napadla mě, protože hodně jezdím na závody po republice a občas i do zahraničí a nemám kde trénovat, tak mě napadlo proč netrénovat vRakovníku, a z toho to vzniklo, kluci udělali překážku a já sehnal sníh, protože hraji hokej nebyl to problém…..a tak nám už nic nechybělo, mohli jsme začít jezdit.

Kde vlastně v těchto improvizovaných podmínkách jezdíte? Máte tam nainstalované nějaké překážky?

Jezdili jsme nad prádelnou, ale byly tam špatné podmínky, tak jsme se přesunuli na Průhon, kde je velmi dobrý svah a velké místo na překážky. Zatím máme jen jednu, ale doufám, že seženeme nějaké peníze a uděláme ještě pár překážek. To víte železo je dnes drahé a práce taky. Dříve jsem měl speciální překážky ze železa, ale někdo mi je ukradl… to víte železo se dobře vykupuje.

Jak dlouho zhruba trvá příprava před každým ježděním, kolik lidí se na ní podílí a jaké množství sněhu potřebujete?

Příprava trvá podle toho kolik nás je. Za jak dlouho připravíme dráhu na ježdění? Když počítám 3 lidi, tak kolem hodiny. Sněhu není potřeba až tak hodně, jde vlastně o rozjezd a dopad, počítám tak dvě rolby…asi dva kubíky, ale potřebovalo by to něco velkého a ne malé káry, abychom navozili více sněhu!

Brzy snad nastane pořádná zima se sněhovou nadílkou, tak vám tato improvizace odpadne. Chystáš se letos v zimně někam na hory?

No, už se těšíme až napadne aspoň dvacet centimetrů, abychom nemuseli pořád jezdit sem a tam…určitě nám to pomůže a hlavně budeme moci postavit skok, a tak nám opět něco přibude. Určitě se chystám na hory. V zimě totiž netrávím moc času v Rakovníku, ale spíše někde na horách…. jezdím každý víkend na tři dny a to až do konce zimy, a tak doufám že tato zima bude pořádná a já si jí užiju. Nejčastěji jezdím do Krkonoš (Horní Mísečky, Herlíkovice) pak Boží Dar (Neklid) a dále do středisek kde mají vytvořené snowboardové parky, ale už si nejde moc vybírat, parky v České republice jsou stále lepší, ale jak říkám záleží na sněhových podmínkách.

Máš nějaké vysněné horské letovisko, kam by si chtěl v budoucnu vyrazit?

Vysněné středisko určitě mám a doufám, že tento rok obstojně ustojím maturitní zkoušku a pojedu s mým sponzorem na Nový Zéland nebo do Aspenu v Coloradu, kde podepíšu profesionální smlouvu, ale uvidíme…nebudu předbíhat, a to je tak asi vše. Děkuju Rakovnickému deníku za podporu a doufám, že u lidí zanechám jen kladné názory. Je to jen sport…ale je velice krásný a bez zábran, tak se s ním nechte unést.

Radek Pícha

Datum narození: 9. 6. 1988

Tak začneme úplně od začátku. Kdy jsi byl poprvé na horách?

Tak asi ve čtyřech letech

Předpokládám, že jsi nejprve jezdil na lyžích, a pak si se dal na prkno. Nebo to bylo jinak? Kdo tě ktomu vůbec přivedl a jaké byly tvé začátky?

No, určitě jsem začínal na lyžích a ještě na nich stále jezdím. Asi tak nějak sám, když jsem viděl snowborďáky okolo, tak jsem to chtěl zkusit, a tak jsem si půjčil prkno vpůjčovně.

Brzy snad nastane pořádná zima se sněhovou nadílkou, tak vám tato improvizace odpadne. Chystáš se letos vzimně někam na hory?

Já bych řekl, že neodpadne, právě naopak, už se těším až bude okolo nuly a my nebudeme muset každý den vozit sníh. Určitě budeme jezdit vRakovníku celou zimu. Letos se chystám skamarádama na osm dní do Francie a určitě pojedutady sklukama co nejvícekrát o víkendech, a ještě pojedu někam do Čech nebo nějaký last minute na jarní prázdniny.

Máš nějaké vysněné horské letovisko, kam by si chtěl v budoucnu vyrazit?

Chtěl bych na jeden rok přerušit studium na vysoké škole, jestli se tedy někam dostanu, vydělat si nějaké peníze a vlétě jet na celé letní prázdniny na Nový Zéland, ale uvidím, jak to všechno bude..

Tomáš Lisner

Datum narození: 18. 5.1988

Tak začneme úplně od začátku. Kdy jsi byl poprvé na horách?

Na horách jsem byl už jako malý kluk. Odhaduji to tak vpěti, šesti letech.

Předpokládám, že jsi nejprve jezdil na lyžích, a pak jsi se dal na prkno. Nebo to bylo jinak? Kdo tě ktomu vůbec přivedl a jaké byly tvé začátky?

Naši mi od mala stavěli na lyže, protože v té době snowboarding vČechách ještě moc nebyl. Začátky byli těžké, asi jako u všeho, začínal jsem na louce a první moje jízda na vleku byla státou.

Je jasné, že má Rakovník khorskému středisku hodně daleko, ale jak tak koukám, dokázali jste si docela obstojně poradit. Koho napadla ta myšlenka vozit sníh ze zimního stadionu?

Bohužel je tomu tak, Rakovník je nejblíže asi Božímu Daru a to je 100 kilometrů. S myšlenkou vozit sníh ze zimáku přišel Ondra, nejdříve se mi to zdálo jako blbost, ale prostě jsem do toho šel a ono se to chytlo.

Kde vlastně vtěch improvizovaných podmínkách jezdíte? Máte tam nainstalované nějaké překážky?

Jezdíme Na Průhoně na poli, kde jsme postavili zpalet rozjezd a nainstalovali jednu překážku (bedna 6,5m dlouhá).

Jak dlouho zhruba trvá příprava před každým ježděním, kolik lidí se na ní podílí a jaké množství sněhu potřebujete?

Na přípravě se podílí hodně našich kamarádů, kteří nám pomáhají dopravit sníh na místo, a trvá to přibližně tak hoďku a půl. Záleží na počasí, ale na takové to rychlé ježdění stačí jedna rolba sněhu, ale je pravda, že pak toho sněhu není moc na dopadu, takže se pak padá do bláta a sníh rychle taje, takže druhý den se to musí dělat znovu.