Sochy koní zdobí prostranství od úterního odpoledne, kdy se konalo jejich slavnostní odhalení. Od té doby se někteří Rakovničané, zejména pak na sociálních sítích, přou, zda bylo opravdu nutné sochy nechat instalovat na místo, které by podle rakovnické radnice mělo projít zásadní revitalizací a modernizací.

„Neříkám, že koně se sem nehodí. Mně se líbí. Jen prostě nechápu tu logiku, proč sochy musely být umístěny sem. Dokázal bych si představit jiné a mnohem důstojnější místo. Mohly být dány třeba do parku Na Sekyře, do parku pod kostelem či někam k historické zvonici. Tady je to nesmysl. A určitě by ohlasy město získalo daleko přívětivější," reagoval na dotaz Deníku Miroslav Truksa.

Kritici soch, respektive spíše postupu města, na sociálních sítích píšou, že radnice slibovala vybudovat zcela něco jiného v této lokalitě, podle zveřejněného projektu tu měla stát buď socha čtenáře, nebo zde mělo být „zelené" prostranství s okrasnými keři a stromy. Podle nich by bylo daleko větším přínosem a také překvapením, kdyby konečně začala revitalizace zmíněné části města.

Právě zřejmě dezinformace josu hlavní příčinou kritiky rakovnické radnice. Ta totiž následně po odhalení soch koní zveřejnila, že se jedná o dočasné umístění. To už ovšem ale byly sociální sítě plné zpráv o změně projektu a kritiky radnice.

Možnou chybu v komunikaci připouští nejen nejstarší člen zastupitelstva města Miloslav Kubínek (ANO), ale také nejmladší rakovnický zastupitel Václav Čermák (zvolen za Rakovník v pohybu). Oba jsou radními města Rakovník.

„Přiznám se, když jsem se dozvěděl o umístění soch na prostranství před budovou, tedy tam, kde se plánuje celková revitalizace, začal jsem pátrat, kdy jsme se na radě města bavili o projektu a kdy tam zaznělo něco o koních. Začal jsem si tedy procházet veškeré materiály. Až z vašich novin jsem se dozvěděl o tom, že vše je jen dočasné. V tu chvíli se mi dost ulevilo," reagoval na dotaz Deníku Miloslav Kubínek. Ten zároveň řekl, že shodou okolností den před umístěním soch mluvil v restauraci s mužem, kdy mu následně popisoval, co vše bude v rámci revitalizace této části města změněno a s čím se počítá.

„O koních nepadlo ani slovo, druhý den jsem pak slyšel reakce Rakvničanů na koně. Nebylo to nic příjemného. Podle mého se to mělo veřejnosti nejdříve sdělit, vysvětlit. Předešlo by se tak zbytečným dezinformacím," poznamenal Miloslav Kubínek.

Podobný názor má také Václav Čermák. Podle něj chtěla rakovnická radnice umístit v Rakovníku zcela něco nového, neokoukaného a zjistit tak reakci samotných obyvatel. Jestli by něco takového v Rakovníku přijali a líbilo se jim to.

„Je nutné se oprostit od všeho kolem a snažit se vnímat jen sochy koní. Jedná se o dočasnou záležitost. Chceme získat zpětnou vazbu od obyvatel, abychom věděli, zda je toto řešení správnou volbou. Mně se nápad líbí, v noci když jsem jel kolem, musel jsem se zastavit a pořídit si fotografii. Má to své kouzlo," řekl Václav Čermák Deníku s tím, že chápe i vznik kritických ohlasů a přičítá je tomu, že lidé nevnímají objekt jako dočasné řešení, které se teprve může stát konečnou variantou.

Slavnostní odhalení soch koní před budovou, kde sídlí například Městská knihovna Rakovník, se uskutečnilo v úterý odpoledne, a to i za účasti autora soch Michala Gabriela který učí na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně, kde vede ateliér figurativního sochařství. Ten spolu se starostou města Pavlem Jenšovským (ČSSD) a také Milanem Zimmermannem přijeli před budovu v kočáře taženým koňmi.

„Koně mají, stejně jako lidé dobrou i špatnou vlastnost. Ta dobrá je, že se u nich zastaví děti, hladí si je, fotí se u nich. Ta špatná je, že se na ně občas někdo dívá a napadne jej konina. V Praze například někoho napadlo, že piazzettu Národního divadla, zejména ten koutek, který ve večerních hodinách slouží jako veřejné záchodky, nazval jako náměstí Václava Havla. Doufám, že v Rakovníku nikoho nenapadne tohle místo nazvat jako náměstí Václava Klause či Miloše Zemana," řekl s úsměvem ve tváři starosta města.