Prestižní soutěž nese jméno Rallye-Rejvíz a podle slov tiskové mluvčí středočeské záchranné služby Terezy Janečkové se jí každoročně účastní i posádky ze zahraničí.

„Rallye se například pravidelně účastní naši záchranářští kolegové z Japonska, Řecka, Kanady, Austrálie, Turecka a USA,“ nastínila bližší informace Tereza Janečková. Zastoupení v této populární a fyzicky náročné soutěži měl i Středočeský kraj včetně Rakovníka.

„Středočeská záchranná služba letos na soutěž poslala záchranářské posádky z Kladna, Rakovníka, Mladé Boleslavi, Benešova a Jesenice,“ upřesnila Tereza Janečková. Soutěž je zaměřena především na výměnu poznatků z praxe a úkoly jsou mnohdy dost obtížné. Především se zde záchranáři potýkají s případy, se kterými se v praxi setkávají jen zřídka.

"Úkoly bývají inspirované skutečnými událostmi. Jedná se o fyzicky, vědomostně a diagnosticky náročné a nevšední, ale i přímo kuriózní zásahy, se kterými se záchranáři setkávají méně. Tato soutěž tedy především funguje jako jakýsi výukový model pro záchranářskou praxi. Záchranáři si zde mohou vyzkoušet a naučit se zvládat situace, se kterými se v praxi ještě nesetkali, ale mohou být na ně tímto způsobem připraveni,“ informovala tisková mluvčí záchranné služby Středočeského kraje.

Během čtvrtečního večera si každá posádka vylosovala startovní číslo a u táborového ohně musel každý složit slavnostní slib. Páteční ráno pak začalo pěkně zostra. Byly totiž zahájeny denní etapy soutěže, které pokračovaly do sobotních ranních hodin. Konec soutěže byl stanoven na devátou hodinu.

„Odborné úkoly na jednotlivých etapách jsou koncipovány jako běžný výjezd posádky a zraněné nebo nemocné věrohodně hrají namaskovaní figuranti. Hodnotí se především odbornost jednotlivých členů posádky, ale i rozhodovací, diagnostické a v neposlední řadě i komunikační schopnosti, souhra v týmu a profesionální přístup. Součástí Rallye-Rejvíz bude jako každý rok i Zlaté sluchátko - soutěž pro operátory a operátorky záchranných služeb a finále Helpíkova poháru - soutěže v první pomoci pro žáky pátých tříd základních škol. V sobotu proběhne slavnostní vyhlášení výsledků soutěže v Jeseníku a spanilá jízda všech sanitních vozů do Koutů nad Desnou,“ dodala závěrem tisková mluvčí Tereza Janečková.