Speed Marathon je preventivní akce zaměřená na dodržování stanovených rychlostních limitů. Proběhnout by měl letos v dubnu.

Policisté vytipují rizikové lokality na základě dopravně bezpečnostních analýz, do výběru úseků, kde se bude měřit, se ale může zapojit i veřejnost.

Na křižovatce U Váhy v Rakovníku projíždí řidiči na oranžovou běžně. Přitom mohou dostat pokutu a šest bodů.
Semaforová past v Rakovníku. Projetí na oranžovou může vyjít řidiče pěkně draho

Podle policistky Markéty Johnové mohou lidé své tipy zaznamenat na webu bezpecnecesty.cz až do konce března.
Vkládání tipů do mapy je snadné. Pokud už v místě, které jste vybrali, tip je, nepřidávejte další, ale hlasujte pro ten stávající.

V mapě jsou zatím na Rakovnicku zanesena místa například v Rudě nebo u Nesuchyně.

Zdroj: Youtube

„Cílem není odhalit co nejvíce přestupků, ale především snížit dopravní nehodovost a zvýšit bezpečnost a plynulost na silnicích, zároveň upozornit na rizika, která s sebou nedodržování rychlosti přináší a jejichž následkem jsou každoročně desítky zmařených lidských životů,“ poznamenala Johnová k policejní akci Speed Marathon, která je součástí celoevropské kampaně Roadpol.

V celém Česku bylo vloni do akce nasazeno přes 701 policistů, kteří v průběhu dne zkontrolovali 5226 vozidel. Policisté zjistili během čtyřiadvaceti hodin celkem 2774 dopravních přestupků, z čehož 2146 případů bylo porušení stanovených rychlostních limitů. Z toho 1996 případů s pokutami v hodnotě 1,4 milionu korun projednali na místě.

Poblíž sokolovny a nad ní bývá volné místečko pro zaparkování jen málokdy. Několik desítek stání tam ubylo po zahájení stavby skateparku.
Ostuda Rakovnicka: Není kde zaparkovat. Zjišťovali jsme, zda má radnice řešení

Vedle případů překročení povolené rychlosti policisté odhalili 14 řidičů pod vlivem alkoholu a 13 řidičů pod vlivem drog.

92 přestupků se týkalo držení telefonu za jízdy, v 81 případech nebyl řidič nebo spolujezdec připoután. V 5 vozech nebylo dítě připoutáno do autosedačky.

Mohlo by vás zajímat: To nejlepší nakonec? Pro šerpy si došli i maturanti rakovnické průmyslovky

Zdroj: Deník/Josef Rod