Prioritou města v příštím roce je umožnění vstupu tělesně postiženým do radniční budovy Na Sekyře vybudováním výtahu. Spisovna a služebna si mají počkat na dotaci.

A ty se podle zákona musí archivovat, některé až na dobu 50 let. Radnice je nyní ve složité situaci, prostor v městském archivu je zcela využit a volných a především vhodných prostor pro další ukládání spisů není v Rakovníku příliš. Vhodné musí být nejenom po technické stránce, ale rovněž k nim musí mít úředníci denní přístup, což například volné prostory státního archivu na Zátiší nesplňují. „Zatím budou umístěny do areálu garáží do bývalého skladu civilní obrany. Problémem ovšem je, že tento prostor bude rovněž do dvou tří let zcela plný,“ vysvětloval problematiku starosta Rakovníka Zdeněk Nejdl. Sklad CO bude potřebovat menší investice do odvodnění (drenáže) a vytápění.

Nejenom problematikou archivu, ale i výtahu, který by umožnil vstup tělesné postiženým do radniční budovy Na Sekyře, a dnes již zcela nevyhovující služebny městské policie, se měl zabývat komplexní projekt na přestavbu radnice a jejího nádvoří, na který radnice vypsala zadávací řízení. To nakonec bylo zrušeno. Vedení města totiž předpokládalo, že cena za tento projekt bude mnohem nižší, než byly nabízené částky od tří zúčastněných firem. Nejlevnější byl Ateliér A1 s cenou 6,6 milionu, což bylo stejně o sto procent více, než se počítalo. Definitivně zrušit soutěž by mělo listopadové zastupitelstvo.

Nyní se čeká na podobu operačních programů Evropské unie a následné upřesnění titulů ministerstvem pro místní rozvoj. K realizaci by pak došlo pouze v případě, že by byl vypsán vhodný dotační titul, možná je i přestavba po etapách. Celkové náklady na komplexní přestavbu radnice se dnes odhadují na 265 milionů korun (RD informoval). Pro vedení města je v příštím roce vybudování výtahu budovy Na Sekyře i bez dotace prioritou.

Výtah, archiv i služebna městské policie tento týden nalezli nového přímluvce. Je jím v městském zastupitelstvu opoziční ČSSD. „Komplexní přestavba radnice za 265 milionů korun je absolutní hrůza. A odstoupení od zadávacího řízení kvůli ceně je podle mne jen úhybným manévrem vedení města, které chce po bouři, jež tato vize ve veřejnosti vyvolala, z této akce vycouvat. Přesto je několik bodů v této vizi, které by nejenomže stály za realizaci, ale jsou pro potřeby města opravdu nutností. I pro nás bude v příštím roce prioritní vybudování výtahu u budovy Na Sekyře. Podpoříme i výstavbu archivu a služebny strážníků, která je dnes v žalostném stavu,“ řekl lídr opozičního zastupitelského klubu ČSSD Marcel Chládek.