Poselství nového roku 2014 přinesli Archanděl Gabriel s malými anděly.
Následovalo kulturní vystoupení. Nejprve několik písní přednesla operní pěvkyně Jitka Rosypalová. Po zpěvu přišla na řadu malá divadelní hříčka v podání Romana Zacha. Ten ve své povídce přítomné seznámil s vánočním příběhem, který skutečně jeho rodina prožila. S několika loutkami děj ztvárnili malí herci. Závěr patřil dětskému sboru Základní školy v Jesenici pod vedením Jaroslavy Řehořové. Na kytaru doprovázel Martin Louženský.

Sousedské a přátelské, a to doslova, setkání lidí místních a z blízkého okolí připravil Roman Zach s Andreou Královou. Na začátku byl nápad spojit místní dohromady a ještě využít kostel. Z nápadu už je nejméně pětiletá tradice.

„Povánoční setkání je vlastně jednou z akcí, které tady pořádáme během celého roku. Asi před pěti lety jsem se dozvěděl od místní rodačky, že tu kdysi bývala Svatojakubská pouť. Tu jsme oživili," vysvětloval Roman Zach.

Jenže pak si aktéři řekli, že je škoda připravit něco pouze jednou za rok. Proto přidali toto setkání. A také, že je škoda nechat místní kostel prázdný. Proto požádali místní diecézi o klíče.

V kostele se tedy nyní vystavuje, koncertuje a hrají divadelní hry. Třetí víkend v červenci se můžete těšit na Svatojakubskou pouť. Koho uslyšíte, či uvidíte, je zatím překvapením.

„Protože nedostáváme žádné dotace, poslední dva roky nám určitou částkou přispívá obec, zveme většinou naše kamarády. Ti si sem třeba udělají výlet. Takže tu vystupuje někdo z Prahy. Ale aby tu byli jen umělci z Prahy, nám přišlo hloupé, proto zapojujeme i místní. To je nejlepší a nejzábavnější," vysvětloval Roman Zach.

Své tu tak předvedli místní šermíři. Loni se tu volila i místní kráska.

Že se tu všichni sešli opravdu po sousedsku, dokazoval velikánský kotlík nad ohništěm před kostelem. Z něj se jen kouřilo a pan Jan Honzík z něj naléval každému na uvítanou svařené víno: „Tenhle kotlík nechybí při žádné takové větší akci. Už se v něm vařil i guláš nebo rybí polévka, a to nejen o Vánocích. Záleží na okamžitém nápadu," zkonstatoval.