Kluby žádaly o navýšení na provoz už ve druhé polovině loňského roku, tehdy však u zastupitelů nepochodily.

HC Rakovník se nyní ucházel kvůli vyšším cenám energií o navýšení příspěvku na provoz areálu zimního stadionu o 35 procent, což představuje téměř 650 tisíc, aby roční příspěvek města činil dva a půl milionu korun. A nakonec mu bylo vyhověno.

Klub přitom odhadoval, že nárůst nákladů na energie bude zhruba dvojnásobný, tedy o 1,3 milionu. Avšak aby vyšel městu vstříc, zavedl úsporná opatření. „Už v loňském roce náklady vrostly o více než milion. Museli jsme proto přistoupit ke zdražení veškerých našich služeb, aby vše nezůstalo jen na městě. Šetříme na topení, máme nižší teplotu, než jaká by měla být, led nám ale hůře mrzne, nemá takovou kvalitu,“ vysvětlil Tomáš Veselý, vedoucí zimního stadionu.

Klubu pomohou i příjmy z pronájmů

Rozdíl mezi příspěvkem a odhadovanými náklady na energie bude pokryt klubem, a to z příjmů za pronájmy. „Dále jsou tu další náklady spojené s provozem areálu jako drobné opravy a údržba, které budou pokryty z příjmů klubu,“ doplnila mluvčí radnice Kateřina Hradilová.

Fotbalový SK Rakovník žádal o navýšení o 576 tisíc korun na celkovou částku 2,08 milionu korun. „Žádost jeho zástupci odůvodnili stoupajícími náklady na zajištění provozu, zejména rostoucími cenami energií. Zároveň upozornili na rostoucí inflaci a skutečnost, že výše příspěvku je od roku 2019 stejná,“ připomněla Hradilová.

Klub odhadl navýšení ročních nákladů za energie o zhruba 552 tisíc a o dalších 24 tisíc na ostatních nákladech. Celková výše odhadovaných nákladů na energie v roce 2023 převyšuje 1,1 milionu korun, loni šlo přitom o 590 tisíc.

Snížil se limit na mzdy správců

„Vzhledem k tomu, že největší podíl zbývajících nákladů je vždy vyčerpán na mzdové náklady správců, rozhodli radní o snížení limitu na mzdové prostředky, a o sníženou část mzdových nákladů tedy ponížili požadované navýšení,“ konstatovala mluvčí radnice. Navrhované navýšení tak dosáhlo pouze částky 360 tisíc korun.

Golfclubu Rakovník, který provozuje minigolfové hřiště v západní části města, bylo přiznáno navýšení příspěvku na energie a drobné opravy o 15 tisíc korun - na celkových 60 tisíc.