„Spolek Tělovýchovná jednota Tělovýchovných zařízení (TJ TZ) s žádostí uspěl, neboť u něj výrazně narostly ceny za energie ve sportovní hale. Sportovnímu klubu, který spravuje fotbalový areál, se nevyhovělo, neboť podle vyúčtování, které vedení města předložil, na tom nejsou tak špatně, aby byl požadavek oprávněný,“ konstatovala mluvčí rakovnické radnice Kateřina Hradilová a připomněla, že TJ TZ jako jedinému spolku nebyl příspěvek v posledních letech navýšen. Letos stoupl o 200 tisíc na částku 800 tisíc korun. Halu využívá nejen TJ TZ, ale i veřejnost, konají se tam také různé turnaje.

Nejvíce na provoz dostal hokejový klub, téměř 2,5 milionu. Kromě hokejistů zimní stadion využívají i krasobruslaři a led si může pronajmout také veřejnost nebo školy.

SK Rakovník a pozemkáři HC 1972, kteří se dělí o areál u Rakovnického potoka, mohou počítat s částkou 1,86 milionu korun. Rakovnický Tatran dostal na správu areálu u Šamotky, využívaný především fotbalisty, příspěvek ve výši 1,14 milionu korun. Hokejbalisté sídlící na Zátiší obdrží 150 tisíc, golfisté, kteří mají hřiště pod nemocnicí, 60 tisíc korun.

Další městská budova, aquapark, stojí město 13 milionů ročně. Podle Hradilové bude ovšem společnost ÚMK, která jej provozuje, městu vracet nevyužité peníze, zhruba tři miliony. „Navíc až se tam udělá fotovoltaická elektrárna a zvládne se tam vyrobit energie, bude částka plynoucí z rozpočtu města ještě nižší,“ dodala mluvčí města.

Pět a půl milionu na sportoviště

V Novém Strašecí vymezili na provoz sportovišť celkem 5,5 milionu korun, tedy o 300 tisíc více než loni. „Ceny energií mírně vzrostly, ale snad už by se to mělo zase měnit k lepšímu,“ poznamenal místostarosta města Jan Bureš.

Horní část atletického stadionu Na Kocourku je provozována a financována městem. Vstupné na tento stadion, který využívá veřejnost a školy, se neplatí. Spodní část stadionu je pronajata za symbolickou cenu hokejbalovému klubu. „Klub si zajišťuje údržbu, hradí náklady na energie a provádí drobné opravy. Větší opravy a investice jsou řešeny městem,“ připomněl Bureš s tím, že obdobné je to u objektu bývalé družiny Na Kocourku, který je pronajat Sportovnímu klubu Nové Strašecí.

Sportovní hala Bios je provozována městem a financována přímo z jeho rozpočtu. Halu, jejíž součástí je i posilovna, využívají spolky, školy, případně jednotlivci i skupiny podobně jako sokolovnu, která je rovněž provozována a financována městem. Vstupné se tam platí podle ceníku.

Fotbalový stadion je pronajat TJ Sokol Nové Strašecí. Kromě fotbalového hřiště se tam nachází pump track a tenisové kurty, jejichž provoz zajišťuje město. Náklady na provoz areálu jsou součásti rozpočtu města. Toto sportoviště využívají převážně oddíly TJ Sokol Nové Strašecí a tenisté. Pořádají se tam ale i další akce města, případně i jiných subjektů.

Rakovnická RZ25 přilákala letos na start neuvěřitelných tisíc lidí. | Video: Deník/ Jiří Nagy