Vznik sportovní organizace zastřešující sportovní kluby je podle Petra Svobody (Směr – Rakovník) důležitý kvůli průhlednějšímu financování klubů. Sportovní organizace by mohla řadu činností dělat pro všechny kluby, například účetnictví. Dotyční by měli také přehled o stavu stadionů a zázemí a podle toho by vznášeli požadavky na opravu na vlastníka, tedy město Rakovník.

„Rozhodně to není nic proti sportu jako takovému. Vadí nám ale systém, jakým se vykazují práce na sportovních zařízeních. Přikláním se proto k modelu firmy, která by vše zajišťovala,“ řekl zastupitel Petr Svoboda.

Jeho názor pak podpořili i další zastupitelé, a to nejen z řad koaličních partnerů, ale také opozice. „Byla by to rozumná záležitost sportovní kluby zastřešit. Řada činností se překrývá,“ nechal se slyšet opoziční zastupitel Pavel Jenšovský (ČSSD) s tím, že by mělo město posoudit kromě ekonomického dopadu také možný vliv na provozovatelské smlouvy.

Starosta Luděk Štíbr (ODS) pak sdělil, že úředníci poznatky z jednotlivých měst, kde organizace zastřešující sportovní kluby fungují, zjišťují a poté předloží řešení. Stejně tak by součástí řešení měl být i přehled, kolik města investují do sportu, kolik například stojí provoz organizace a podobně. „Musím říci, že mám nějaké představy, ale ne vždy to funguje tak, jak si to zastupitelé představovali. Pokud má někdo podezření na týkající se ekonomiky, může také oslovit kontrolní orgány,“ reagoval Štíbr na spekulace týkající údajně „neprůhledného“ financování klubů. Ten pak ještě poznamenal, že kluby musí na základě provozovatelské smlouvy informovat o příjmech z reklamy, pronájmu a podobné činnosti.

S myšlenkou zřízení sportovní organizace tak úplně nesouhlasil zastupitel Sláva Vaic (ODS). Obává se, aby se z klubu nevytratili lidé, kteří pro klub žijí. „Lidé, co se o vše v klubech starají, jsou srdcaři. Vše dělají ve svém volném čase. Vidím, jak ty areály dnes vypadají. Zvažme proto velmi dobře zřízení sportovní organizace,“ nechal se slyšet s tím, že možná by stálo za to jednou za rok uspořádat setkání, kde by činovníci klubu pozvali zastupitele. „Ukázali by jim, co se zdě dělá, jak se to dělá, kolik se udělalo a za kolik,“ vysvětlil svou myšlenku Vaic.