Po deváté jich bylo na startovní listině 10, ale s desátou přicházely celé rodiny s dětmi a seznam se rozšířil na hezkých osmadvacet. Právě kvůli malému zájmu turistický pochod loni neodstartoval.

„Letos jsme si řekli, že musíme připravit něco i pro nesportovce, to znamená pro pěší a cykloturisty. Vyznačili jsme tedy tři krátké trasy (jedenáct, třináct a sedmnáct kilometrů). Poslední jsme kvůli blátu zrušili, nedala by se projít," vysvětloval Alexandr Krško.

Obě trasy turisty dovedly na rozdíl od cyklistů na druhou stranu na Petrohrad a Petrohradské skály. Tady byla nejen kontrola, ale i možnost lezení na skálu. Pod dohledem zkušených horolezců si to mohl vyzkoušet opravdu každý.Volba tras byla tedy jednoduchá. Musely na ní být skály a musely být tak dlouhé, aby účastníci stihli ještě odpolední program.

Festiválek přírodních sportů neboli Jesenický surovec nabídl vyžití také pro běžce. V neděli odstartoval Jesenický surovec cross. Děti i dospělí vyběhli na šesti a dvanáctikilometrovou trať.

„Většinou se účastní tak osmdesát dospělých a stejný počet dětí. Tady máme trochu rezervu, „vešlo" by se nám tu sto dvacet, sto padesát běžců do hlavní kategorie. Jsme rádi, že se zúčastní hlavně děti. Původně jsme závod organizovali kvůli nim, aby viděly, že se nedá jen sedět u počítače," zkonstatoval Alexandr Krško.

Stanislava a Zdenu Vaněčkovy z Roztok rozhodně ranní mlha od pochodu neodradila. „Manželka mi řekla, že bychom se mohli odpoledne někam projít. Já věděl o Surovci, tak jsme vyrazili sem," vysvětloval pan Stanislav. Křivoklátsko už mají prochozené, takže také vyjedou například k Roudnici podívat se na Říp nebo na Milešovku.

„Co bychom pořád dělali doma. Nevynecháme ani o Silvestra. Pokaždé vyrážíme v deset dopoledne s přáteli. Je to dobré pro zdraví, ta dnešní jedenáctka je pro nás akorát příjemná trasa," dodala paní Zdena.