Původně mělo jít o výluku na trati trvající zhruba půl roku. Nyní je to už více než dvacet let, kdy tudy projel poslední vlak. Od té doby musí cestující využívat pouze autobusové spoje a trať chátrá.

Starostové obcí i samotní obyvatelé volají roky po obnovení trati. Vznikl kvůli to spolek Místní dráha Rakovník – Mladotice, jenž se snaží trať zachránit. Jeho předseda Václav Kopta je o obnově železnice plně přesvědčený. Podle něho se jedná o velmi důležitou dopravní spojku mezi Plzeňským a Středočeským krajem „Je to důležitá spojnice mezi Plzní, Rakovníkem a Kladnem. Zprovoznění této – z mého pohledu – důležité tepny, brání pouhých dvanáct kilometrů zanedbané trati,“ řekl Kopta s tím, že pokud lidé chtějí vyrazit vlakem z Kralovic do Plzně, musí nejprve do Rakovníka a poté teprve vyrazit na Plzeň.

Železniční trať mezi Kralovicemi a Mladoticemi je sice dlouhodobě mimo provoz, nicméně stále existuje malá naděje, že by nemusela být zrušena úplně. V loňském roce na návrh SŽDC zahájilo ministerstvo dopravy řízení o zrušení stavby. „Z důvodu řady protichůdných vyjádření účastníků řízení není věc ještě definitivně rozhodnuta,“ sdělila mluvčí ministerstva Lenka Rezková.