Jejich „mluvčí" Petr Kokrment popsal: „K májům to u nás prostě patří po celá léta. Vyjdeme kolem půlnoci a píšeme. V některých případech jde o náhlou inspiraci, jinde už předem víme co na silnici před dům napíšeme." Letos jim tvorba trvala dvě a půl hodiny. „Skončili jsme zhruba v půl třetí ráno," doplnil Petr Kokrment. Marek Kohout, náš kulturní předseda, měl nejvíce práce, ale zapojovali se i ostatní. Místní většinou nad nápisy mávnou rukou, berou je jako nutnou daň májové veselici.

Druhého dne prochází mladí, svátečně vystrojeni, sladěni v černobílé celou vesnici a kromě toho, že si se svými spoluobčany připijí, je také zvou na večerní zábavu. „A samozřejmě také zastavujeme s kasičkou auta projíždějící obcí a žádáme jejich posádku, zda by nám na naše máje nepřispěla," dodal Petr Kokrment.

I letos nás doprovází koňské spřežení s muzikou. Na vůz, který vedl kočí Václav Freiman z vesnice Hostokryje, usedli muzikanti s kapely Kastelán.
Přestože se v podvečer přihnala průtrž mračen, Karlovešští se nenechali odradit a na hřiště, kde se zábava konala, dorazili.