Ustavující zasedání se uskutečnilo v Novostrašeckém kulturním centru a přítomno bylo dvacet zastupitelů z jednadvaceti, nezúčastnil se pouze Jan Kleidienst. Ještě předtím došlo ke změně dvou zastupitelů. Evu Starou a Jiřího Toužimského (oba Společně pro Nové Strašecí a Pecínov), kteří rezignovali na svůj zastupitelský mandát, nahradili 23. října Alena Burešová a Pavel Adelt.

Koalice byla dohodnuta již krátce po komunálních volbách, když výsledkem je pokračování spolupráce ČSSD s Město pro rodinu – rodina pro město a dále se stranou Nezávislí 2018. Celkem má tedy koalice k dispozici třináct křesel z jednadvaceti.

Do sedmičlenné rady města byli dále zvoleni Jan Bechyně (MPR – RPM), Jiří Bouček a Michal Bünter (oba Nezávislí 2018), Bedřich Müller a Karel Šnobl (oba ČSSD).

Starosta Karel Filip během ustavujícího zasedání zdůraznil hlavní priority města pro příští čtyři roky, a to dostavbu základní školy, dokončení kanalizace, postavení nové čističky odpadních vod a rekonstrukce kulturního centra. Dále se mj. jednalo o vytvoření výboru pro strategický rozvoj města, který navrhlo sdružení Společně pro Nové Strašecí a Pecínov. Návrh však prozatím schválen nebyl a bude předmětem dalšího jednání.