Pane starosto, gratuluji ke znovuzvolení. Jak jste prožíval první okamžiky po výsledcích voleb? A kde jste je sledoval?
Sledoval jsem je ve své kanceláři a prožíval jsem je radostně, tentokrát už vlastně potřetí.

ČSSD v posledních letech z mnoha důvodů zažívá těžké časy. Vám se však za tuto stranu podařilo ve volbách znovu uspět a k tomu s poměrně pěkným výsledkem. Čemu za něj vděčíte?
Komunální volby nejsou volby o stranách, ale hlavně o osobnostech. Za úspěch ale samozřejmě vděčím zejména voličům a jejich hlasům. Asi viděli, že se ve městě pod naší správou něco děje a pracuje.

Některé politické subjekty zvolili i v Novém Strašecí trochu agresivnější předvolební kampaň. Jak jste ke kampani přistupoval vy a strana ČSSD? A bylo obtížné čelit kampani dalších stran?
My jsme zvolili kampaň mírnou. Kampaň byla založena na faktech a na tom, kolik se tady udělalo investičních akcí. Vždycky je složité čelit opoziční kampani, ale my jsme to nelámali a argumenty postavili na faktech.

Na co se obyvatelé města mohou těšit v následujících letech, jaké jsou vaše plány?
Teď budeme přejímat největší investici, která se zde dělala – dostavbu základní školy. Poté začneme s dobudováním kanalizace, s výstavbou nové čistírny odpadních vod, s opravou a zateplením kulturního domu. Chceme také podpořit místní spolky. Chceme zpříjemnit zázemí hasičům , rybářům, včelařům. Nezapomeneme ani na další naše občany. Pokud v letních měsících trávit volný čas někde u vody, tak počítáme se vznikem koupaliště. K tomu budeme pokračovat v rekonstrukcích ulic a chodníků.

Kde a kdy by takové koupaliště mohlo vzniknout?
Zatím tento projekt připravujeme, proto bych nerad sliboval něco konkrétního, ale máme již vytipované dvě lokality. Určitě to zvládneme v tomto volebním období.

Mluvil jste o přístavbě školy, což byla tedy největší investice za osm let, kdy jste ve funkci. Jak byla vlastně složitá příprava takto velkého projektu?
Z počátku to bylo těžké. Člověk nejprve musí objíždět instituce a získávat informace o tom, kde by bylo možné žádat o dotace a o jaké. Pak bylo nutné co nejdříve začít se stavbou a teď jsem rád, že se nám to podařilo. Dotační titul, ze kterého jsme žádali, již na ministerstvu financí letos vypsán nebyl. Když jsem odcházel ze školy, tak měla 560 žáků, dnes jich má přes 800. Nedokážu si představit, kam by ti žáci chodili, kdybychom nezískali dotace ministerstva a z kraje a nerozjeli stavbu.

Vy za Nové Strašecí bojujete i jako zastupitel Středočeského kraje. Je zde obtížné prosadit dotaci, která pomůže městu, které svým rozsahem možná není pro kraj tolik významné?
Je dobré sledovat dotační tituly Středočeského kraje. Kraj totiž může podpořit řadu projektů, což se i u nás děje, například právě dostavbu školy. Pětasedmdesát milionů se nám na základní školu podařilo získat od ministerstva financí a dalších deset milionů od kraje. Středočeský kraj je specifický v tom, že se oproti jiným krajům nevylidňuje, ale naopak zde obyvatelé přibývají, zejména v prstenci kolem Prahy. S přibýváním obyvatel pak také přibývá i žáků ve školách a to potkalo i Strašecí. U nás to navíc souvisí také s dostavou D6, protože zcela otevřeně musím říct, že kvůli tomu na trhu roste cena stavebních pozemků.

Jeden z vašich předvolebních bodů byla výstavba nových bytů. Kdy se na ně mohou obyvatelé těšit a o kolik bytů by se mohlo jednat?
Ve městě jsou i soukromí investoři, kteří připravují bytovou výstavbu. Jeden takový plán nám byl nedávno představen společností AR auto. Nový bytový dům by měl vzniknout v Křivoklátském sídlišti, kde má tato společnost již pozemky. Nebude to tedy stavba města, ale i my chceme pomoci mladým rodinám a v budově bývalé početky, kde zřídíme devět nových bytů. Už máme připravenou projektovou dokumentaci a čekáme a sháníme vhodnou dotaci.

Před osmi lety jste do funkce starosty usedl bez předchozí výraznější politické zkušenosti. Jak teď na toto období vzpomínáte? Vypadá to totiž, že vás humor nepřešel ani po těch letech…
Humor je základ života, to je jasné. Ale ty první dva roky byly určitě krušné. To jsem chodil domu a sám jsem si nadával, do čeho jsem to vlezl. Dneska už ale vím, kam se obrátit a i ta situace je trochu jiná.

Tím myslíte politickou situaci?
Ano. Politická situace se určitě změnila. Když jsem byl před osmi lety zvolen, tak ČSSD bylo na vrcholu. Dnes je situace opačná. Trend, kdy jedna strana je na vrcholu a za pár let je tomu jinak, zde byl, je a bude.

Co vám osm let ve funkci starosty dalo a co vám vzalo?
Určitě mi to zvalo kus osobního života, protože sobotu a neděli často trávím na různých akcích a nejsou to jen víkendy ale také večery. A co mi dalo? Dělám práci, kde je za člověkem něco vidět, je to tvůrčí práce a pořád mě baví.

Letos jsme oslavili pětadvacet let od vzniku České republiky a sto let od vzniku Československa. Jak si představujete Nové Strašecí za sto let?
Nové Strašecí se už asi příliš rozšiřovat nebude, protože když vezmeme katastr města, tak je proti jiným městům a obcím poměrně malý. Za sto let tady bude podle mého názoru opravdu pěkné prosperující městečko, kde bude nejen zeleň, ale i trochu průmyslu. Pokud se podaří tyto dvě roviny skloubit, tak se tady bude lidem dařit.

Když se bavíme o průmyslu, tak před volbami se často mluvilo o halách, které by měly vzniknout na okraji města. Jak to tedy je?
Podle územního plánu tam ty haly skutečně teoreticky vzniknout mohou, ale předtím by musela vzniknout studie a celé by se to muselo detailně projednat, bez toho tam nic vzniknout nemůže. Já takovou myšlenku určitě nepodporuji a jsem spíše zaměřený k přírodě. Chci o této věci debatovat a znát názor občanů. A tím nemyslím jen zastupitele. Nějaká forma ankety nebo referenda určitě není od věci. Každá varianta má své pro a proti a je potřeba zvážit všechny plusy a mínusy.

Pokud by v budoucnu mohl žít průmysl v symbióze s přírodou, jsou ve městě nějaké nevyužité lokality, takzvané brownfieldy, na kterých by mohl průmysl znovu vzniknout?
Určitě ano. U fotbalového hřiště byla prodejna nábytku a objevil se nám nový investor, který by zde chtěl zřídit 140 až 150 nových pracovních míst v oblasti automobilismu a součástek do motoru.

Snažíte se i aktivně nabízet brownfieldy investorům, aby ve města vznikala pracovní místa?
Ve Francii byla dokonce výstava brownfiledů, kterou pořádal Středočeský kraj, kam se mi podařilo dostat k prezentování i browngfield dolní Hamiro. Bohužel o něj ale na této výstavě nebyl ze strany investorů zájem.

Jste aktivním sportovcem. Vídat vás můžeme na běžeckých závodech, a pokud vím, tak rád hrajete i ping-pong. Je těžké najít si pro tyto záliby volný čas?
Každý musí mít nějakého koníčka a pro mě je to sport. Nejde jen pracovat, ale je třeba se i odreagovat. Já osobně se mezi sportovci cítím výborně.

Vít Hofman