Rakovničtí občanští demokraté se spolu s politickým uskupením Společně pro Rakovník vrací na rakovnickou radnici po čtyřech letech. Zatímco v minulosti se mohli opřít o jedenáct hlasů, tedy nejtěsnější většinu v jednadvacetičlenném zastupitelstvu města, nyní vedení města disponuje celkem čtrnácti hlasy. V dalším volebním období povede město Rakovník koalice tvořená ze šesti politických subjektů – ODS, Společně pro Rakovník, Město pro vás, Svobodní, Změna pro Rakovník a Směr – Rakovník. Naopak ČSSD, ANO a KSČM skončili v opozici.

„Jsem velmi rád, že se nám podařilo nakonec sestavit širokou koalici, což se v Rakovníku dlouho nikomu nepovedlo, jsem opravdu za to nesmírně rád,“ nechal se slyšet Luděk Štíbr (ODS).

Samotná volba starosty, místostarosty a také radních se obešla bez jakýchkoliv prodlev a diskuzí. Odhlasováno bylo během několik málo minut. Do čela radnice byl zvolen Luděk Štíbr (ODS), místostarostou města pak Jan Švácha (Společně pro Rakovník). Radními se podle dohody stali Ivo Trešl, Oldřich Kronich (oba Město pro vás), Zdeněk Nejdl, Jiří Černý (oba ODS) a Marek Pavlík (Společně pro Rakovník). „Složení nejvyššího vedení reflektuje výsledek voleb a získání preferenčních hlasů,“ nechal se slyšet po volbě členů rady města nově zvolený starosta Luděk Štíbr.

Občanští demokraté město Rakovník podle dnes už bývalého starosty města Pavla Jenšovského (ČSSD) přebírají v nejlepší ekonomické kondici, kromě toho s také „rozeběhnutými“ nepopulárními projekty.

„Město se rozvíjelo, pokračovali jsme v rekonstrukcích veřejných prostor, škol, školek, zahájili jsme rekonstrukci bazénu, Tyršova koupaliště a řadu dalších akcí. V tuto dobu má město na účtech zhruba 140 milionů korun a je finančně v té nejlepší kondici, v roce 2014 mělo město na účtech zhruba 43 milionů korun. V tomto stavu předáváme město novému vedení. Věřím, že pan starosta povede město dále tak, aby se rozvíjelo, aby projekty, které jsou rozeběhnuté, byly dokončené, aby byly dále vybírané projekty bez ohledu na to, zda jsou či nejsou populární,“ nechal se slyšet dnes již bývalý starosta města Pavel Jenšovský (ČSSD).

Nově zvolený starosta Luděk Štíbr pak kontroval, že peníze jen tak na účtech ležet nebudou.

„Chtěl bych poděkovat zastupitelům za podporu a také občanům Rakovníka, kteří se dostavili k volbám,“ začal svoji řeč starosta Luděk Štíbr a pokračoval: „Pan starosta (Pavel Jenšovský, pozn.red.) zde zmiňoval činnost za minulé období, za což mu chci poděkovat. I my se budeme snažit, abychom byli dobří hospodáři. Co se týče finanční kondice města, bude naším velikým cílem, aby peníze neležely na účtech města, ale aby se objevily v ulicích města, ve školách, ve sportovních zařízeních. Vůbec, aby se využívaly pro blaho občanů tohoto města, protože si myslím, že město si to zaslouží.“

Jak jsme vás již informovali, oproti zvoleným členům nastala jedna změna. Mandát zastupitele se rozhodl složit lídr Svobodných Jan Loder, a to kvůli podstatným problémům týkající se existence jeho firmy. Ta nyní balancuje nad hranou bankrotu. Místo něho v zastupitelstvu usedl Lubomír Tichý.