Ve Velké Chmelištné by mělo být postaveno sanatorium a hospic.


„Jsme samozřejmě pro výstavbu. Během deseti let by se mohl počet obyvatel naší obce až ztrojnásobit. Z tohoto důvodu už také vykupujeme pozemky a v územním plánu je už také počítáno s výstavbou nových rodinných domků, například pro personál obou zařízení, který by zde mohli zůstat bydlet,“ uvedl starosta obce Karel Vožeh s tím, že vznik obou zařízení bude mít velký význam i co se týče nových služeb v obci. „Bude tu zubař, praktický doktor, bude tady další restaurace, mandl, prádelna, prostě všechny tyto služby i pro obyvatele širokého okolí, takže si myslím, že po této stránce je záměr Společenství Androméda velmi rozumný,“ vypočítal Karel Vožeh.

To, co v současné době zastupitelstvo obce Velká Chmelištná trápí, je nádherná stavba zdejšího kostela, do kterého ale bohužel zatéká. „Chtěl bych získat dotaci na opravu střechy od Středočeského kraje. Kostel je dominantou kraje a ještě dnes zde žije plno lidí, jejichž děti tady byly křtěné, jejich rodiče zde byli oddávaní. Byla tu farnost,“ připomněl ještě Karel Vožeh.

K problematice hospicu sv. Antonína a sv. Terezky a sanatoriu sv. Kryštofa a sv. Josefa s námi ještě také krátce pohovořila předsedkyně občanskéhosdružení Společenství Androméda Lenka Petříčková. „Byli bychom velice rádi, aby lidé pochopili, proč výstavbě obou zařízení věnujeme tolik času a práce i po našem zaměstnání,“ zdůraznila předsedkyně.

Ke koncertu v Tylově divadle i sobotní celodenní akci ve Velké Chmelištné dodala: „Po benefičním koncertu v Rakovníku jsme opravdu cítili spřízněnou atmosféru, při které nám doslova běhal mráz po zádech. Bylo to takové krásné spojení dětí ze Základní umělecké školy v Rakovníku a ženského pěveckého sboru Magistrae Raconenses. Dnes je tady ve Velké Chmelištné také nádherná atmosféra. Účinkují nám tu děti ze Základní umělecké školy Ilji Hurníka v Praze. Přijel sem celý autobus dětí z Prahy. Účinkuje zde kapela z Nového Strašecí nebo členka našeho Společenství Androméda Vendulka Šmoldasová, která tu bude zpívat se svým manželem,“ nastínila Lenka Petříčková, která byla viditelně příjemně zaskočena ohromnou účastí lidí, kteří mají evidentní zájem o výstavbu sanatoria a hospice ve Velké Chmelištné a přišli v sobotu tuto myšlenku podpořit. „Je vidět, že se dostáváme do podvědomí lidí, máme z toho radost. Každý se může každý víkend na postup našich prací přijet podívat na vlastní oči a kontrolovat naši práci. Každému, kdo by nám chtěl pomoci, nabízíme čisté dárcovství. Říkáme, pokud nám chcete pomoci, pojďte s námi do stavebnin a kupte nám třeba okno, které potřebujeme,“ napověděla Lenka Petříčková.

Společenství Androméda by rádo touto cestou poděkovalo Nadaci Divoké husy, která zdvojnásobí výtěžek z dobrovolného vstupného a prodeje drobných předmětů, které byly po dobu konání akce prodávány. „Výtěžek je opět určen na podporu výstavby,“ uzavřela Lenka Petříčková.