„Jsem velmi rád, že k tomu zvolení došlo. Velmi mne překvapilo, že se vše uskutečnilo v klidu, co se týče mojí osoby. Očekávali jsme ale mnohem rozsáhlejší diskuzi při volbě místostarosty, což se také potvrdilo," sdělil bezprostředně po zvolení nový starosta Rakovníka Pavel Jenšovský (ČSSD).

A právě volba místostarosty se protáhla na hodinové „grilování" kandidáta Miroslava Samaše (ANO 2011) ze strany opozice, ale také některých přítomných Rakovničanů. Právě těm vadilo, že Miroslav Samaš má v Rakovníku pouze nahlášen trvalý pobyt, ale nežije zde.

„Jakým způsobem jste se seznámil s písemnými materiály, když vás v místě vašeho bydliště nikdo nezná? Jste zde (v Rakovníku, pozn. red.) pouze účelově přihlášen. Pro mne jste jako hnutí bez programu, kopírujete pouze vládní koalici. Vysunuli jste se pouze na zádech sociální demokracie," pustil se do Miroslava Samaše na pondělním ustanovujícím zasedání rakovnických zastupitelů lídr hnutí Město pro vás (MPV) Miroslav Koloc.

„V Rakovníku mám trvalé bydliště. Defakto nebydlím trvale ale nikde," reagoval na dotazy ohledně bydliště Miroslav Samaš. Ten zároveň řekl, že hnutí ANO do voleb vstoupilo kvůli změně.

„Pro spoustu lidí jsme neznámé hnutí, ale do komunální politiky jsme šli s tím, že chceme změnu. Voliči nám dali svůj hlas. Jasně jsme řekli, že naše hnutí bude spolupracovat s každým, komu půjde o zájem města napříč politickým spektrem. Jako hnutí jsme nesouhlasili s některými věcmi vedení města, proto jsme nevystupovali s osobami, které tyto subjekty zastupovaly. Byli jsme ještě v den voleb osloveni ke spolupráci s vítězem voleb, tedy panem Pavlem Jenšovským ze sociální demokracie," reagoval na výtky ohledně nekomunikování s hnutím Město pro vás, které skončilo ve volbách druhé, Miroslav Samaš. 

Zvolený starosta Pavel Jenšovský (ČSSD) bezprostředně po zvolení místostarosty se pak nechal slyšet, že rozumí kritice, která se snesla na Miroslava Samaše ohledně možného účelového trvalého bydliště v Rakovníku

„Chápu, že to někomu vadí, ale na druhou stranu je dobré dát člověku šanci, aby předvedl, co v něm ve skutečnosti je," komentoval starosta Pavel Jenšovský a jedním dechem ještě dodal: „Někdo může být vynikající manažer, přijde do neznámého prostředí a přesto jej pozvedne. Soudím lidi vždy až po práci, rozhodně ne před ní."

Pavel Jenšovský poté přiznal, že koalice měla v záloze druhou možnost na obsazení postu místostarosty Rakovníka. Kandidátem by byl Jan Bretšnajdr (ANO). „Byla by to schůdnější cesta, nicméně by záleželo především na koaličním partnerovi, koho navrhne," poznamenal Pavel Jenšovský. 

Kromě starosty Pavla Jenšovského a také místostarosty Miroslava Samaše zastupitelé také zvolili nové radní. Těmi jsou automaticky starosta a místostarosta města, dále v radě města usedne Miloslav Kubínek (ANO 2011), Ludvík Vožeh (ČSSD), Václav Čermák (RvP), Eva Kašová a Vladimír Kvasnička (oba KSČM).

Znovu těsná koalice

Stejně jako v předešlém volebním období, kdy měla koalice ODS a politického uskupení Společně pro Rakovník jen těsnou převahu jednoho hlasu, na tom bude i nynější koalice tvořená z ČSSD, ANO 2011, KSČM a hnutí Rakovník v pohybu. Před několika dny totiž ze strany sociální demokracie vystoupil Jiří Ludačka, jenž byl za ČSSD zvolen do zastupitelstva města. Koalice tak příliš na jeho hlas spoléhat nemůže. I proto se dohodla během uplynulého víkendu na spolupráci s Václavem Čermákem (RvP).

„Máme nyní jistotu jedenácti hlasů, tedy většinu. Jirku Ludačku znám, myslím si, že ač vystoupil ze strany kvůli svým důvodům, tak nebude hlasovat proti straně, ze které vzešel do zastupitelstva," reagoval na dotazy ohledně síly koalice Pavel Jenšovský.

„Je potřeba udělat pevnou koalici a počítat se musí také s určitými ústupky. Bude to rozhodování skupiny, subjektů, nikoliv jednotlivce. Ideologie je důležitá na státní úrovni, u zákonodárců, na komunální úrovni je to o konkrétních lidech. Post v radě města považujeme za opravdu veliký úspěch, protože není snadné něčeho takového dosáhnout z posledního místa ve volbách, když jsme měli neúplnou kandidátku a do zastupitelstva byl zvolen pouze jeden člen hnutí," komentoval Václav Čermák (RvP).

Na úvod puč?

Vše mohlo ale dopadnou nakonec jinak a ukázalo se, jak moc důležitý bude pro koalici hlas Václava Čermáka. Těsně před volbou starosty totiž opoziční zastupitel Ivo Trešl (MpV) navrhl, aby se hlasovalo tajnou volbou. Proti tomu se nahlas vyslovil jen Miroslav Samaš. Koalice nakonec návrhu Ivo Trešla vystavila stopku „jen" jedenácti hlasy místo dvanácti. Jiří Ludačka, před několika dny ještě člen ČSSD, totiž zvedl ruku pro tajnou volbu. Pokud by návrh prošel, mohla koalice vypadat zcela úplně jinak.