Důvod? Ten je z pohledu starostů a starostek jednoduchý. Mladší generace nemá příliš o dění v obci zájem, jelikož většinu času tráví v zaměstnání. V některých obcích, především s menším počtem obyvatel, pak mají problém se sestavením alespoň jedné kandidátky. A když už se někteří rozhodnou pro kandidaturu, dlouho mnohdy nevydrží.

Své by o tom mohla vyprávět současná starosta obce Malinová Jaroslava Čechová. Ta vede obec od roku 1990, kdy se Malinová oddělila od Panošího Újezdu. Letos kandiduje již po osmé, ovšem tentokráte s jasným cílem – předat vedení obce již někomu jinému. To se mělo stát už v tomto volebním období, ale kvůli nezájmu se tak nestalo. „Koncem roku máme vždy bilanční schůzi, kde se sejdeme i s občany. Apelovala jsem na ně, aby se zapojili do řízení obce, aby obec Malinová mohla i v dalších letech fungovat samostatně. Chod úřadu se totiž nemůže jen tak zastavit,“ sdělila starosta Jaroslava Čechová. Na výzvu nakonec obyvatelé zareagovali. Občané budou nakonec vybírat ze dvou kandidátních listin. Podle ní se na vedení obce „valí“ až moc byrokracie a vše zabírá neskutečně mnoho času.

„Byrokracie vzrostla několikanásobně. Těch agend, registrů, administrativy. Je toho příliš. Do toho musíte neustále hlídat termíny, řízení a ještě shánět peníze. Mám svým způsobem v uvozovkách štěstí, že jsem důchodkyně s ekonomickým vzděláním a vždy jsem v účetní pracovala. Pro toho, kdo se v tomto nevyzná, je to těžké. Ve větších městech mají na vše úřednický aparát, v malých obcích jde vše za starostou. To jsou zkrátka důvody, které potenciální zájemce odrazují,“ řekla Deníku Jaroslava Čechová.

Podobná situace je například v obci Kroučová. Současná starostka Hana Tichá bude usilovat o hlasy voličů už počtvrté. „Bylo mi hloupé všeho nechat, není tu někdo, kdo by to převzal. Mladí nemají čas, když se zde konají větší akce, de facto zapojujeme své rodiny. Myslela jsem si, že někoho zaučím, kdo by vše převzal. Bohužel, nestalo se tak. Rozhodla jsem se proto kandidovat, nenechat to jen tak být. Máme tu rozdělané projekty týkající se parcel, určitě by to nástupci zvládli. Ale od mladí zkrátka nechtějí,“ reagovala na dotaz Deníku starosta Kroučové Hana Tichá.

Jinak na tom nejsou ani v Petrovicích. V průběhu tohoto volebního období se zde dokonce mluvilo o tom, že ve volbách budou voliči vybírat ze dvou kandidátních listin. Ale nestalo se tak. „Máme pouze jednu kandidátku. Letos kandiduji potřetí, chceme ještě dokončit projekt čistíren odpadních vod a kanalizace v obci. Už sice funguje, ale další rok bude závěrečný, bude se řešit dofinancování a další účetnictví. Do budoucna by mohl být se sestavením kandidátky problém, jelikož mladí nejeví o dění zájem, což je škoda. My máme stále chuť něco budovat, proto kandidujeme znovu,“ nechal se slyšet starosta Radek Jelínek.

Zatímco někteří starostové se nakonec rozhodli pokračovat, jiní po několika volebních období končí a na kandidátních listinách už je nenajdete. Mezi takové například patří starosta Pavlíkova Miroslav Truxa. Ten vedl obec celkem čtyři volební období, tedy přesně 16 let.

„Šestnáct let je dlouhá doba. Myslím si, že je na čase, aby se vedení obce chopila mladší generace, která má spoustu dobrých nápadů, myšlenek,“ řekl končící starosta Miroslav Truxa s tím, že vliv na jeho rozhodnutí měly i další důvody. „Jsem už v důchodovém věku, s tím souvisí i zdravotní problémy, ale také máme doma vnoučata. V neposlední řadě je jedním z důvodů i stále stoupající byrokracie,“ doplnil Miroslav Truxa.