Ty totiž v Roztokách žádné velké škody nezpůsobily. „Voda se zastavila zhruba metr před domem rodiny Krausů, k tomu, aby se dostala do hospody U Jezzu, scházelo pět centimetrů! Nestalo se tak. Naštěstí. Dnes jsem se tam byl podívat, a je tam úplně sucho. Takže se udělají rozbory vody a pak se může otvírat," konstatoval s radostí v hlase Melč s tím, že jen trochu vody se dostalo na podlahu hospůdky Ludmila. Podle jeho slov se záplava vyhnula i továrně. „Takže nějaké škody budou jen v kempu Višňová. Předpokládám, že ušetřeno nezůstalo sociální zařízení. Škody začneme sčítat, až voda opadne," dodal k situaci ve své obci Vladimír Melč.

Křivoklát

První slova starosty Křivoklátu Milana Nadě v telefonu zní: „Vyhráli jsme!" Řeka Berounka spadla od pondělí o 40 centimetrů. Přesto nějaké škody v křivoklátské škole stačila udělat.

„Do budovy se dostala podlahou a stěnami. V tělocvičně stálo asi pět centimetrů vody, které hasiči stáhly za pomoci plovoucího čerpadla a na chodbách byl asi centimetr. Bylo použito kalové čerpadlo a vodu jsme hnali oknem ven. Navíc se do práce pustila zhruba třicítka lidí. Ti vymetali vodu ven."
V tuto chvíli křivoklátská škola vysychá. „Jsou pochopitelně mokré podlahy a mapa na stěnách," popsal Milan Naď.

Pomocnou ruku podá křivoklátské škole Střední lesnická škola a Střední odborné učiliště Křivoklát, Písky. „Ve středu ráno sem posílá pan ředitel Vratislav Dlohoš dvacítku kluků, kteří nám pomohou s úklidem."
Ve škole se až do pátku nebude učit. „Pak se rozhodne, co dál," dodal Milan Naď, který by touto cestou rád poděkoval Petru Dvořákovi z Českého hydrometerologického ústavu. „Měli jsme od něho aktuální informace, které nám moc pomohli," zdůraznil Milan Naď.

Zbečno

Důvod k radosti má zatím i starosta Zbečna Stanislav Dryják: "Zdá se, že přežijeme bez ztráty kytičky. Ohroženo bylo pět domů, které těsně sousedí s řekou. Naštěstí se do nich voda nedostala. Abychom tomu zabránili, tak jsme pilně pytlovali. Dveře jsme těsnili sto padesáti pytli."
Hasiči i místní občané hlídají dle slov Stanislava Dryjáka řeku Berounku ve Zbečně ve dne i v noci už tři dny.

Račice

„Přežili jsme!," raduje se také starostka Račic Pavlína Plimlová.
Voda sice místní kemp zaplavila stejně jako několik chat, ale snad větší škody nezpůsobila.
„Moc nám pomohl místní občan Michal Trousil, který ochotně usedl na kajak a doplul k objektu se sociálním zařízením a ke kiosku. U obou otevřel dveře, aby šla dovnitř voda. Potřebovali jsme je zatížit, aby nám neuplavaly stejně, jako se to stalo v roce 2002. Michalovi Trousilovi se dveře povedlo uvolnit i když musel statečně bojovat s velkým proudem."

Branov

Vody ušetřen zůstal legendární přívoz v branovském luhu. Ještě v pondělí ráno měl starosta Branova František Štiler o památeční budovu velké obavy. Včera ráno ale už s velkou úlevou pronesl: „Převoznická loďka nám také neuplavala. A voda klesá. Vypadá to zatím nadějně."